Yönetici hemşirelerde olması gereken becerilerin delphi yöntemiyle belirlenmesi ve sahip olunan becerilerle karşılaştırılması
Determining the skills that should be in nurse managers by delphi method and comparing them with the existing skills
- Tez No: 681359
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ BAYKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, Türkiye'de üst ve alt düzey yönetici hemşirelerde olması gereken becerilerin oluşturularak, bu becerilerin hastanede görevli üst ve alt düzey yöneticilerde bulunma düzeyinin belirlenmesidir. Yöntem: Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden Delphi yöntemi ve nicel araştırma yöntemlerinin sıralı bir şekilde kullanıldığı iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın birinci aşamasının evrenini, Yönetici Hemşireler Derneği'ne (YÖHED) üye yönetici hemşireler ile akademisyen hemşireler oluştururken; çalışmaya katılmayı kabul eden 57 yönetici ve akademisyen hemşire örneklemi oluşturmuştur. Araştırmanın ikinci aşamasının evrenini Mardin ili sınırlarında bulunan dokuz devlet hastanesinde çalışan hemşireler ve yönetici hemşireler oluştururken, örneklemini çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden toplam 442 hemşire (9 üst düzey yönetici hemşire, 39 orta düzey yönetici hemşire, 31 alt düzey yönetici hemşire ve 363 hemşire) oluşturmuştur. Bulgular: Araştırmanın birinci aşaması, iki Delphi oturumu sonucunda tamamlanmış ve beş ana başlıkta üst düzey yöneticilerde toplamda 150, alt düzey yöneticilerde ise toplamda 123 beceri oluşturulmuştur. Bu araştırmada madde uzlaşma ölçütü, standart sapma ve çeyrek değerler genişliği 1 ve altı olup uzlaşma %90 olarak belirlenmiştir. Birinci aşama sonucunda belirlenen becerilerin yüksek uzlaşma yüzdesine sahip oldukları görülmüştür. Bu beceriler“İnsan İlişkileri ve İletişim”, Hemşirelik Bakım Yönetimi“, ”İnsan Kaynakları Yönetimi“, ”Yönetim ve Liderlik“ ve ”Profesyonellik" olmak üzere beş ana başlıkta sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to establish the skills that should be in top and bottom management nurses in Turkey, and to determine the level of these skills in top and bottom level managers working in the hospital. Method: The research has been trained in methods from qualitative research and the way of a quantitative education. While the universe of the first stage of the study was composed of executive nurses who are members of the Executive Nurses Association (YÖHED) and academic nurses; A sample of 57 administrators and academic nurses who agreed to participate in the study was formed. The universe of the second phase of the research consisted of nurses and manager nurses working in nine state hospitals located in the province of Mardin. The sample consisted of 442 nurses (9 senior manager nurses, 39 middle manager nurses, 31 lower level manager nurses and 363 nurses) who voluntarily agreed to participate in the study. Findings: In the first stage of the research, a total of 150 skills for senior managers and a total of 123 skills for lower level managers were created under five main headings in the study, which was completed as a result of two Delphi sessions. In this study, item consensus criterion, standard deviation and quartile width were 1 and below, and agreement was determined as 90%. It was seen that the skills determined at the end of the first stage had a high percentage of agreement. These skills are classified under five main headings as“Human Relations and Communication”, Nursing Care Management“, ”Human Resources Management“, ”Management and Leadership“ and ”Professionalism".