Öğretmenlerin çatışma çözme stratejileriyle ruhsal liderlik algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of teachers' conflict resolution strategies and spiritual leadership characteristics
  1. Tez No: 928710
  2. Yazar: MURAT MÜCAHİT YENTÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada, öğretmenlerin çatışma çözme stratejileri ile ruhsal liderlik algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma 2023-2024 eğitim-öğretim yılında İzmir ili merkez ilçelerinde bulunan resmi okullarda gerçekleştirilmiştir. Nicel yaklaşımla tasarlanan araştırmada genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu bağlamda öğretmenlerin ruhsal liderlik algıları ile çatışma çözme stratejileri arasındaki ilişki durumu belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemini İzmir ilinin tüm ilçelerinde bulunan resmi okul öncesi, ilkokul ve ortaokullarda görevli 817 öğretmen oluşturmuştur. Öğretmenlerin çatışma çözme becerilerine ilişkin veriler Çatışma Yönetim Stratejileri Ölçeği (Bal, 2008) ile toplanırken ruhsal liderlik algılarına ilişkin veriler Ruhsal Liderlik Ölçeği (Kurtar, 2009) ile toplanmıştır. Veriler analiz edildiğinde öğretmenlerin çatışma yönetim süreçlerinde en sık yapıcı stratejileri, daha sonra başkalarından yardım almaya dayalı stratejileri, kaçınma stratejilerini ve son olarak da yıkıcı stratejileri kullandıkları belirlenmiştir. Çatışma yönetim stratejilerinin yapıcı stratejiler ve başkalarından yardım almaya dayalı stratejiler alt boyutları kapsamında cinsiyete göre değişmediği sonucuna ulaşılmıştır. Ancak yıkıcı stratejiler ve kaçınma stratejiler bağlamında erkek katılımcılar lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Mesleki kıdeme göre çatışma yönetim stratejilerinin anlamlı bir farklılık göstermediği saptanmştır. Lisansüstü eğitim mezunu olan öğretmenlerin lisans mezunu öğretmenlere göre çatışma yönetim stratejilerini, daha fazla kullandıkları belirlenmiştir. Ayrıca ortaokullarda görev yapan öğretmenlerin diğer kademelerde çalışan öğretmenlere göre çatışma yönetim stratejilerine daha fazla başvurdukları saptanmıştır. Öğretmenlerin ruhsal liderlik algılarının cinsiyete ve görev yaptıkları okul düzeyine göre anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı belirlenmiştir. Lisansüstü eğitim mezunu olan öğretmenlerin ruhsal liderlik algılarının, lisans mezunlarına göre anlamlı olarak farklılaştığı saptanmıştır. Ayrıca öğretmenlerin ruhsal liderlik algıları ve çatışma çözme stratejileri arasındaki ilişkinin düşük düzeyde, pozitif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between teachers' conflict resolution strategies and their perceptions of spiritual leadership. The study was conducted in public schools in the central districts of Izmir province in the 2023-2024 academic year. In the study designed with a quantitative approach, the relational screening model, one of the general screening models, was used. The relationship between teachers' spiritual leadership perceptions and conflict resolution strategies was determined in this context. The study sample consisted of 817 teachers working in public preschools, primary schools, and secondary schools in all districts of Izmir province. While the data on teachers' conflict resolution skills were collected with the Conflict Management Strategies Scale (Bal, 2008), the data on spiritual leadership perceptions were collected with the Spiritual Leadership Scale (Kurtar, 2009). When the data were analyzed, it was determined that teachers most frequently used constructive strategies in conflict management processes, followed by strategies based on getting help from others, avoidance strategies, and destructive strategies. It was concluded that conflict management strategies did not vary by gender within the scope of constructive strategies and strategies based on getting help from other sub-dimensions. However, it was concluded that there was a statistically significant difference in favor of male participants in terms of destructive strategies and avoidance strategies. It was determined that conflict management strategies did not show a significant difference according to professional seniority. It was determined that teachers with postgraduate education used conflict management strategies more than teachers with undergraduate degrees. It was also determined that teachers working in secondary schools used conflict management strategies more than teachers working at other levels. It was determined that teachers' spiritual leadership perceptions did not differ significantly according to gender and the school level they worked at. It was determined that the spiritual leadership perceptions of teachers with postgraduate education differed significantly compared to those with undergraduate degrees. It was also concluded that the relationship between teachers' spiritual leadership perceptions and conflict resolution strategies was low-level, positive, and statistically significant.