Examining the influence of authentic leadership on employees' intention to leave: The mediating role of employee wellbeing & psychological capital
Otantik liderliğin işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinin incelenmesi: Çalışan esenliği ve psikolojik sermayenin aracı rolü
  1. Tez No: 928709
  2. Yazar: BURCU DURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDİL IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Psychology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Örgütsel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
İşten ayrılma niyeti, çalışanın işten ayrılma davranışını gerçekleşmeden öngören en güçlü belirleyicisidir. Dolayısıyla, bu niyetin etkili bir şekilde yönetilmesi, kuruluşlara modern kurumsal dünyanın en kritik zorluklarından biri olan çalışanların işten ayrılma eğilimleri üzerinde önemli bir kontrol sağlayabilir. Bu çalışma, bağımsız bir değişken olarak otantik liderlik, mediyasyon olarak çalışan esenliği, psikolojik sermaye ve de bağımlı değişken olarak işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkileri araştırmaktadır. Araştırmaya 152 kişiden oluşan bir örneklem katılmış ve veriler öz-rapor ölçeği yoluyla toplanmıştır. Çalışma, üç hipotezi test etmek için güvenilirlik analizi, tanımlayıcı analiz, korelasyon, mediyasyon ve hiyerarşik regresyon analizlerini kullanmaktadır. Bulgular, otantik liderliğin işten ayrılma niyetinin önemli bir belirleyicisi olduğunu ve bu etkinin çalışan esenliği tarafından aracılık edildiğini göstermektedir. Psikolojik sermaye, bağımlı ve bağımsız değişkenlerle ayrı ayrı anlamlı bir ilişki gösterse de, bireysel olarak otantik liderlik ile ayrılma niyeti arasındaki ilişkiye aracılık etmemektedir. Sonuçlar, işten ayrılma niyetlerini azaltmak için otantik liderlik geliştirmenin ve çalışan refahını artırmanın önemini vurgulamaktadır. Organizasyonlar için pratik öneriler arasında; liderlik uygulamaları, çalışanların finansal, sosyal ve entelektüel refahını geliştirmek için organizasyonel yapılar geliştirmek ve psikolojik sermaye ve refah ölçümlerini performans değerlendirmelerine ve gelişim planlarına yerleştirmek yer almaktadır. Çalışmanın sınırlamaları arasında küçük örneklem büyüklüğü, öz-raporlamalı verilerden kaynaklanan potansiyel yanlılıklar ve nedensellik kurma yeteneğini sınırlayan kesitsel araştırma methodu yer almaktadır. Gelecek araştırmalar, daha büyük ve çeşitli örneklemler dahil ederek ve de zamana yayılan tasarımlar kullanarak bu sınırlamaları ele almayı hedeflemelidir.
Özet (Çeviri)
Intention to leave is the strongest predictor of employee turnover behavior before it occurs. Consequently, managing this intention effectively can provide organizations with significant control over employees' tendency to leave their jobs, one of the most critical challenges in the modern corporate world. This study investigates the interrelationships between authentic leadership as an independent variable, employee wellbeing and psychological capital as a mediator, and turnover intention as a dependent variable. A sample of 152 employees participated in the research, with data collected through self-reported measures. The study employs reliability analysis, descriptive analysis, correlation, mediation and hierarchical regression analyses to test three hypotheses. The findings indicate that authentic leadership is a significant predictor of turnover intention, and its effect is mediated by employee wellbeing. Even though psychological capital shows significant association with dependent and independent variables separately, it individually is not mediate the relationship between authentic leadership and intention to leave. The results highlight the importance of developing authentic leadership and enhancing employee wellbeing to reduce turnover intentions. Practical recommendations for organizations include developing leadership practices, organizational structures to develop financial, social, and intellectual wellbeing of employees and embedding psychological capital and wellbeing metrics into performance appraisals and development plans. Limitations of the study include the small sample size, potential biases from self-reported data, and the cross-sectional design, which limits the ability to establish causality. Future research should aim to address these limitations by including larger and more diverse samples and employing longitudinal designs.