Crowe tip 3-4 gelişimsel kalça displazisi zemininde total kalça protezinin sonuçları
  1. Tez No: 928711
  2. Yazar: OKAN SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SERHAT YERCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Giriş: Gelişimsel kalça displazisi hafif displaziden, proksimal femoral ve asetabular deformitelerin eşlik ettiği kalça ekleminin tamamen çıkık olduğu morfolojik bozuklulara kadar seyreder. Erken yaşta hastalarda ağrı, fonksiyonel kısıtlılık ve bacak uzunluk farkında şikayetleri ile başvururlar. Crowe tip 3-4 gelişimsel kalça displazisi asetabular kemik defektleri, proksimal ve diafizer femurda ki deformiteler, pelvik sagittal eğimde ki bozulmalar ve yumuşak doku kontraktürleri nedeniyle total kalça artroplastisi teknik olarak zordur. Amaç: Crowe tip 3-4 gelişimsel kalça displazisi nedeniyle total kalça artroplastisi uygulanan hastaların operasyon sonrası klinik ve radyolojik olarak sonuçlarının değerlendirilmesi, fonksiyonel sorunlarını azaltmak ve yaşam kalitelerini arttırmak. Yöntem: Ekim 2011- Mart 2024 tarihleri arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde Crowe 3-4 Gelişimsel Kalça Displazisi nedeniyle total kalça protezi uygulanan 47 hastanın dahil edilmesi planlandı. Hastaların 8'una ulaşılamadı.39 hastanın (9 bilateral) 48 kalçasına ait bulgular retrospektif olarak değerlendirildi. Verilerin analizi IBM SPSS Statistics 27 paket programında yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Developmental dysplasia of the hip (DDH) ranges from mild dysplasia to severe morphological abnormalities, including complete dislocation of the hip joint accompanied by proximal femoral and acetabular deformities. Patients typically present at an early age with complaints of pain, functional limitation, and leg length discrepancy. In Crowe type 3-4 DDH, total hip arthroplasty is technically challenging due to acetabular bone defects, proximal and diaphyseal femoral deformities, alterations in pelvic sagittal alignment, and soft tissue contractures. Aim: To evaluate the postoperative clinical and radiological outcomes of patients who underwent total hip arthroplasty due to Crowe type 3–4 developmental dysplasia of the hip, in order to reduce functional problems and improve their quality of life. Methods: Between October 2011 and March 2024, a total of 47 patients who underwent total hip arthroplasty due to Crowe type III–IV developmental dysplasia of the hip at the Department of Orthopaedics and Traumatology, Manisa Celal Bayar University Faculty of Medicine, were initially considered for inclusion in the study. Eight patients could not be reached, and data from 39 patients (9 bilateral cases), involving 48 hips in total, were retrospectively evaluated. Data analysis was performed using IBM SPSS Statistics version 27. Nominal variables were analyzed using independent samples t-test and paired samples t-test, while non-nominal variables were assessed using the Mann–Whitney U test. Additionally, correlation and frequency analyses were conducted. A p-value of