Nano malzeme içeren karbon lif takviyeli iki farklı epoksi reçineli kompozit malzemelerin mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the mechanical properties of two different epoxy resin composite materials containing nanomaterials and carbon fiber reinforcement
- Tez No: 928719
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR BİLİŞİK, PROF. DR. ÖZGÜR DEMİRCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Karbon nanotüp katkılı karbon kumaş takviyeli nano kompozitler, savunma, havacılık ve uzay alanlarında ilgi çekmektedir. Karbon nanotüplerin yüksek en boy oranları ve olağanüstü mekanik özellikler göstermelerinden dolayı polimerler için ideal takviyeler olduğu öngörülmektedir. Bu kapsamda elle yatırma tekniği kullanılarak karbon kumaş ve nanotüp katkılı epoksi birleştirilmiş, ardından metal plakalarla, ısıtılmadan pres makinesine yerleştirilen çift eksenli çözgülü örme karbon kumaşlı, ağırlıkça saf, %0.25, %0,5 ve %1 çok duvarlı karbon nanotüp (MWCNT) katkılı kompozitler elde edilmiştir. Üretilen kompozit plakalara çekme, eğme, darbe testi, DMA, DSC, FTIR, Optik mikroskop ve SEM görüntüleme testleri yapılmıştır. Mekanik testler sonucunda %0,5 MWCNT katkılı numunenin saf numuneye kıyasla eğme mukavemetinin %72, eğme modülünün ise %92 arttığı görülmüştür. Çekme mukavemeti değerlerine göre de %0,5 MWCNT katkılı numuneler %19'luk bir artış göstermiştir. Darbe testinde de MWCNT katkısının darbe dayanımını arttırdığı fakat karışım oranı arttıkça kırılma enerjisinin düştüğü görülmüştür. DSC test sonuçlarına göre de %0,5 MWCNT katkılı numunenin Tg değerinde iyileşme sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Carbon nanotube-doped carbon fabric-reinforced nanocomposites attract attention in the defense, aviation and space fields. Carbon nanotubes are envisioned as ideal reinforcements for polymers due to their high aspect ratio and outstanding mechanical properties. This ability is achieved by combining carbon and nanotube-added epoxy with the hand-laying technique, and then by placing metal plates into the press machine without heating, biaxial warp-knitted fabric carbon, pure by weight, 0.25%, 0.5% and 1% multi-walled carbon nanotube (MWCNT)-added composites are obtained. has happened. Tensile, bending, impact test, DMA, DSC, FTIR, Optical microscope and SEM imaging tests were performed on the produced composite plates. As a result of mechanical tests, it was seen that the 0.5% MWCNT added sample had a flexural strength of 72% and a flexural modulus of 92% compared to the pure sample. According to tensile strength values, samples with 0.5% MWCNT added showed a 19% increase. In the impact test, it was observed that the MWCNT additive increased the impact strength, but the breaking strength of the mixture distribution was reduced. In the DSC test, it was seen that the Tg values of the 0.5% MWCNT added sample showed improvement.