Alkol ve sigara kullanan üniversite öğrencilerinde algılanan stres ve bağımlılık şiddeti arasındaki ilişkiler
The relationship between addiction severity and perceived stress in university students who use alcohol and cigarettes
  1. Tez No: 928720
  2. Yazar: SENA NUR AKPINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı alkol ve sigara kullanan üniversite öğrencilerinde algılanan stres ile alkol ve sigara bağımlılık şiddeti arasındaki ilişkileri incelemektir. Nicel araştırma olarak gerçekleştirilen bu çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemi üniversitede öğrenim gören öğrencilerden olup 447 kişiden oluşmaktadır. Yapılan çalışmada Kişisel Bilgi Formu, Algılanan Stres Ölçeği, Michigan Alkol ve Madde Tarama Testi, Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi Ölçeği kullanılarak veriler toplanmıştır. İnternet ortamında toplanan veriler SPSS 25 programına aktarılıp analiz edilmiştir. Yaptığımız araştırmanın sonucunda sigara kullanan kadın ve erkek öğrenciler alkol ve sigara bağımlılık düzeyleri bakımından anlamlı olarak farklılaşmaktadır. Erkek katılımcıların hem alkol bağımlılık düzeyi hem de sigara bağımlılık düzeyi kadın öğrencilerden anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Öte yandan stres algısı ve alkol bağımlılık düzeyleri bakımından kadın katılımcıların stres algısı erkek katılımcılardan anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Araştırmanın bir diğer bulgusu alkol kullanan üniversite öğrencilerinde alkol bağımlılık düzeyi arttıkça stres algısı ve toplam stres düzeyinin de arttığı bu bulguyla da tutarlı olarak alkol bağımlılık düzeyinin algılanan stresi anlamlı olarak yordadığını göstermiştir. Çalışma sonucunda elde edilen başka bir bulguya göre sadece alkol kullanan, sadece sigara kullanan ve hem alkol hem de sigara kullanan üniversite öğrencilerinde; aylık gelir düzeyi arttıkça stres algısı düzeyinin azaldığı bulgusu elde edilmiştir Bir diğer bulgu ise katılımcılarda sigara bağımlılık düzeyi arttıkça düşük özyeterlik algısı ve toplam stres düzeyinin de arttığı hem alkol hem de sigara kullanan üniversite öğrencilerinde sigara bağımlılık düzeyi arttıkça düşük özyeterlik algısı ve toplam stres düzeyi arttığını göstermektedir. Ayrıca, sigara bağımlılık düzeyi arttıkça alkol bağımlılık düzeyi de artmaktadır. Bu bulguyla uyumlu olarak sigara bağımlılık düzeyi alkol bağımlılık düzeyini anlamlı olarak yordadığının sonucuna varılmıştır. Alkol ve sigara kullanan kendini içedönük ve dışadönük algılayan öğrenciler toplam stres düzeyi ve alkol bağımlılık düzeyi bakımından anlamlı olarak farklılaşmıştır. Kendini içe dönük algılayan katılımcıların hem toplam stres düzeyi hem de alkol bağımlılık düzeyi kendini dışadönük algılayan öğrencilerden anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Diğer bir araştırma sonucunda elde edilen bulguya göre sigara bağımlılık düzeyi arttıkça alkol bağımlılık düzeyi de artmaktadır. Bu bulguyla uyumlu olarak sigara bağımlılık düzeyi alkol bağımlılık düzeyini anlamlı olarak yordamaktadır. Algılanan stres düzeyi hem alkol bağımlılık düzeyini hem de sigara bağımlılık düzeyini anlamlı olarak yordamaktadır. Bu sonuçlar algılanan stres düzeyinin hem alkol hem de bağımlılık düzeyindeki önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between perceived stress and alcohol and cigarette addiction severity in university students who use alcohol and cigarettes. The findings obtained from the research were discussed and interpreted by relating them to other studies in literature. In this study, the relational screening model was used. The population of the study is university students and consists of 447 people. Personal Information Form, Perceived Stress Scale, Michigan Alcohol and Drug Screening Test, Fagerström Nicotine Dependency Test Scale were used in the study. The data collected on the internet were transferred to the SPSS25 program and analyzed. According to our results, there is a significant difference between smoking women and their brothers in terms of their alcohol and smoking relationship. In men's relationships, both the alcohol relationship level and smoking relationship level are significantly higher than the women's relationship level. On the other hand, in terms of stress perception and alcohol addiction, women's stress perception may be significantly higher than men. Another finding of the study showed that as the level of alcohol addiction increases in university students who use alcohol, the perception of stress and total stress level also increase. Consistent with this finding, the level of alcohol addiction significantly predicts perceived stress. According to another finding obtained as a result of the study, university students who only drink alcohol, smoke only cigarettes and use both alcohol and cigarettes; It was found that as the monthly income level increases, the level of stress perception decreases. In university students who use both alcohol and cigarettes, as the cigarette addiction level increases, low self-efficacy perception and total stress level increase. Additionally, as the level of cigarette addiction increases, the level of alcohol addiction also increases. Consistent with this finding, it was concluded that cigarette addiction level significantly predicts alcohol addiction level. Students who consume alcohol and smoke and perceive themselves as introverts and extroverts differed significantly in terms of total stress level and alcohol addiction level. Both the total stress level and the alcohol addiction level of the participants who perceived themselves as introverts were found to be significantly higher than the students who perceived themselves as extroverts. According to the findings of another study, as the level of cigarette addiction increases, the level of alcohol addiction also increases. Consistent with this finding, cigarette addiction level significantly predicts alcohol addiction level. The perceived stress level significantly predicts both alcohol addiction level and cigarette addiction level. These results highlight the importance of perceived stress level at both alcohol and addiction levels.