Siber risk sigortasında riziko
Risks in cyber risks
  1. Tez No: 928718
  2. Yazar: ALP ALANYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT SÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 433
Özet
Günümüzde siber rizikonun sigortalanması toplum için bir ihtiyaç haline gelmiştir. Ancak siber rizikonun sigortalanması genel kabul görmüş esaslar üzerinden yaygın şekilde yapılamamaktadır. Siber rizikonun sigortalanmasındaki zorluk, rizikonun geçmişine dair sigortacıların elindeki veri azlığı, rizikonun gün geçtikçe farklı siber saldırılar veya siber olaylar sonucu ortaya çıkması ve riziko gerçekleştiğinde sigorta ettirenin uğrayacağı zararın tahmin edilememesinden kaynaklanmaktadır. Bu kapsamda, siber alan kaynaklı rizikolar meydana geldiğinde ortaya çıkan zararın, halihazırda genel şartları yürürlükte olan mal ve sorumluluk sigortası sözleşmeleri kapsamında olup olmadığı, bir siber risk sigortası sözleşmesinin hangi olayları ve zararları kapsayabileceği, sözleşme taraflarının hak ve yükümlülüklerini yerine getirirken yapması gereken eylemlerin belirlenmesi ve riziko değişiklikleri sonucunun değerlendirilmesinde, güçlük ortaya çıkar. Çalışmada siber rizikonun unsurları olan siber alan, siber olay ve bağlı cihaz kavramı incelenmiştir. Bu kapsamda siber saldırı türleri ve siber güvenlik mevzuatı ele alınmıştır. Bu kavramlar açıklandıktan sonra siber risk sigortasının hukuki niteliği irdelenerek siber risk sigortası teminat kapsamına girebilecek rizikolar ile muafiyetler hakkında tespitlerde bulunulmuş, riziko değişiklikleri hakkında öğreti ile uygulama ele alınmıştır. Bu kapsamda, literatür taraması, kütüphane çalışması yapılmış, erişime açık sigorta sözleşmesi ve şartları ile teklif formları incelenmiştir. Çalışmada, Birleşik Krallık, Avrupa Birliği (“AB”) ve Amerika Birleşik Devletleri'nde (“ABD”) konu hakkındaki düzenleme ve çalışmalar incelenerek karşılaştırmalı hukuktan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the insurance of cyber risk has become a necessity for society. However, the insurance of cyber risk is not widely available on generally accepted principles. The difficulty in insuring cyber risks arises from the scarcity of data available to insurers on the history of the risk, the fact that the risk arises as a result of different cyber-attacks or cyber incidents day by day, and the inability to predict the loss that the insured will suffer when the risk occurs. In this context, the difficulty arises in the field of law in determining whether the loss arising from cyberspace-related risks is covered by property and liability insurance policies whose general terms and conditions are already in force, whether a cyber risk policy covers all risks, determining the actions to be taken by the policy parties while fulfilling their rights and obligations, and evaluating the outcome of risk changes. In this study, the concept of cyberspace, cyber event and connected device, which are the elements of cyber risk, are analysed. In this context, types of cyber-attacks and cyber security legislation are discussed. After explaining these concepts, the legal nature of cyber risk insurance is examined, determinations are made about the risks and exemptions that may fall within the scope of cyber risk insurance coverage, and the doctrine and practice on risk changes are discussed. In this context, a literature review and library study were conducted, and insurance policies, terms and conditions and proposal forms that are open to access were examined. In the study, comparative law was utilized by examining the regulations and studies on the subject in the United Kingdom, European Union and the United States of America.