Musa Anter: Jiyan, berhem û bandora wî
Musa Anter: Hayatı, eserleri ve etkisi
  1. Tez No: 928721
  2. Yazar: ERCAN ABİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN TEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Kürtçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmamızda Musa Anter'in hayatı, eserleri ve etkisi üzerinde duracağız. Amacımız, bir aydının topluma nasıl bir etkisi olduğunu ve eserlerinin Kürt edebiyatına katkısının neler olduğunu kapsamlı bir çalışma sayesinde açığa çıkarmaktır. Amacımıza varmak için toplumunda öncü olan bir kişinin topluma katkısını tespit etmek amacıyla 15 soruluk bir anket hazırlayıp farklı profillere sahip kişilere cevaplamaları için sunduk. Sorular hem sosyal medya üzerinden hem de yüz yüze cevaplandı. Anket katılımcılarının yanıtları sayesinde Musa Anter ve onun toplum üzerindeki etkisi hakkında daha fazla bilgi edinmiş olduk. Bu çalışma aynı zamanda Musa Anter'in Kürt edebiyatındaki önemini ve Kürt edebiyatını nasıl etkilediğini de bize gösterecektir. Çalışmada aynı zamanda Kürt modern edebiyatı ve Kürt basınının tarih içerisinde önemli bir temsilci olarak anılmaya başlanan Musa Anter'in yaşamı ve eserleri çerçevesinde nasıl bir değişim geçirdiği de gözlemlenmiş olacaktır. Bu bağlamda çok yönlü bir aydın ve yazar olan Musa Anter gibi aktörlerin yaşamları üzerinden edebiyattan siyasete, dil ve kültürün ilerleme aşamalarından edebiyat çevrelerinin oluşmasına kadar pek çok alan yeniden değerlendirilme imkânı bulabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, we will focus on the life, works and influence of Musa Anter. Our aim is to reveal the impact of an intellectual on society and the contribution of his works to Kurdish literature through a comprehensive study. In order to reach our goal, we prepared a 15 question survey in order to determine the contribution of a pioneer in the society and presented it to people with different profiles to answer. The questions were answered both on social media and face to face. Thanks to the responses of the survey participants, we learned more about Musa Anter and his impact on society. This study will also show us the importance of Musa Anter in Kurdish literature and how he influenced Kurdish literature. In the study, it will also be observed how the Kurdish modern literature and the Kurdish press have changed within the framework of the life and works of Musa Anter, who has become an important representative in history. In this context, many fields from literature to politics, from the progress of language and culture to the formation of literary circles can be re-evaluated through the lives of actors such as Musa Anter, who is a versatile intellectual and writer.