WIFI/5G uygulamaları için çok bantlı, dinamik yeniden yapılandırılabilir bant durduran frekans seçici yüzey tasarımı
Design of a multiband, dynamic reconfigurable band-stop frequency selective surface for WIFI/5G applications
- Tez No: 928750
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENA ESEN BAYER KESKİN, PROF. DR. NURHAN TÜRKER TOKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Frekans seçici yüzeyler (FSY), belirli frekans bantlarında elektromanyetik dalgaları yansıtan veya ileten yapılar olarak tanımlanmaktadır. Bu yüzeyler, genellikle metalik veya dielektrik elemanların periyodik dizilimi ile oluşturulur. Modern telekomünikasyon, radar ve savunma teknolojilerinde bu tür yüzeylerin kullanımı büyük önem taşımaktadır. Ancak, geleneksel FSY'lerin sabit frekans karakteristikleri, dinamik ve değişken frekans gereksinimlerine sahip uygulamalarda sınırlayıcı olabilmektedir. Bu bağlamda, frekansı ayarlanabilir FSY'ler, farklı frekans bantlarında çalışma yeteneği ile öne çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında CST Studio Suite yazılımı kullanılarak Wi-Fi ve 5G uygulamaları için çok bantlı, polarizasyon kararlı dinamik yeniden yapılandırılabilir bant durdurucu FSY tasarımı yapılmıştır. FSY tasarımında PIN diyotlar kullanılarak frekans bantları arasında dinamik olarak geçiş sağlanmıştır. Sonuçlar analiz edildiğinde 2.4 GHz, 3.5 GHz ve 5.8 GHz frekans bantları arasında üç farklı durum için dinamik olarak geçiş yapılabilen, TE ve TM polarizasyon kararlılığı bulunan ve 60 dereceye kadar açısal kararlılığa sahip özgün bir FSY tasarlanmıştır. Ayrıca, tasarlanan FSY'nin simülasyon sonuçları, ölçüm sonuçları ve eşdeğer devre modeli ile karşılaştırılmış ve uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Frequency selective surfaces are defined as structures that reflect or transmit electromagnetic waves in certain frequency bands. These surfaces are usually formed by periodic arrangement of metallic or dielectric elements. The use of such surfaces is of great importance in modern telecommunications, radar and defence technologies. However, the fixed frequency characteristics of conventional frequency selective surfaces can be limiting in applications with dynamic and variable frequency requirements. In this context, frequency-adjustable frequency selective surfaces stand out with the ability to operate in different frequency bands. In this thesis, a multiband, polarisation stable dynamic reconfigurable band stop frequency selective surface for Wi-Fi and 5G applications has been designed using CST Studio Suite software. In the FSS design, PIN diodes are used to dynamically switch between frequency bands. When the results were analysed, a unique FSS was designed which can dynamically switch between 2.4 GHz, 3.5 GHz and 5.8 GHz frequency bands for three different states, has TE and TM polarisation stability and angular stability up to 60 degrees. In addition, the simulation results of the designed FSY were compared with the measurement results and the equivalent circuit model and found to be compatible.