Gebelerin Oral Glukoz Tolerans Testi uygulamasına yönelik yaklaşımları ve karar sürecinde internetin rolü
Pregnant women's attitudes toward the Oral Glucose Tolerance Test and the role of the internet in the decision-making process
  1. Tez No: 928763
  2. Yazar: AYŞENUR GÜLSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA REŞAT DABAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
AMAÇ: Gestasyonel diyabetes mellitus, gebelikte sık rastlanan maternal ve fetal komplikasyonlara yol açabilen önemli bir sağlık sorunudur. GDM tanısında en güvenilir yöntem OGTT'dir. Son yıllarda OGTT'ye olan güven azalmış, OGTT yaptırma oranları düşmüştür. GDM komplikasyonlarının önlenmesi için OGTT oldukça önem arz etmektedir. Çalışmamızda gebelerin OGTT yaptırma kararı alırken internetten etkilenme durumlarını tespit etmek amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmaya Haseki EAH Bağcılar ve GOP ASM'ye kayıtlı olan Aralık 2022-Aralık 2023 tarihleri arasında gebe kalan 154 gebe ile gerçekleşmiştir. Çalışmamız kesitsel tiptedir. Veriler yüz yüze anket şeklinde toplanmıştır. Çalışmanın veri toplama aşamasında olan anketler 2 aşamada olup birinci aşamada sosyodemografik özellikler, katılımcıların gebelik ile ilgili özellikleri, katılımcıların OGTT yaptırma durumları ve GDM ile düşünceleri değerlendirilmiştir. İkinci aşamada gebelerin internetten etkilenme düzeyleri,“Gebelikte İnternet Yoluyla Karar Alma Ölçeği”kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin analizi SPSS 28.0 programı ile yapılmıştır. BULGULAR: Çalışmaya katılan gebelerin yaş ortalaması 28,3 ± 4,6 yıl idi. %66.2'si çalışmıyor, %97.4'ü düzenli kontrollere gidiyor, %46.1'inin de ilk gebeliği idi. Çalışmaya katılan gebelerin %83.8'i OGTT'yi duyduğunu belirtti. Gebelerin %62.5'u da testin nasıl yapılacağını biliyordu. Çalışmamıza katılan gebeler %35.7 oranında OGTT yaptıracaklarını belirtti, %15.6'sı kararsızdı, %48.7'si ise yaptırmayacaklarını belirtti. %49.1' kadın doğum uzmanının yönlendirmesi sonucu OGTT yaptıracağını belirtti. OGTT yaptırmama nedenleri incelendiğinde en sık sebepler %31.3 oran ile 'bebeğe zarar vereceğini düşünüyorum' , %29.3 'medyada zararlı olduğunu duydum' , %22.2 'teste güvenmiyorum' olarak belirtildi. %17.7'lik kesim yakın çevresinden etkilendiğini, %12.2 testin yapılışının zorluğundan dolayı istemediğini, %16.2'lik kesim ise doktorunun önermediği gerekçesi ile OGTT yaptırmak istemediğini belirtti. OGTT yaptıran ve yaptırmayan gruplar arasında 'İnternet Yolu ile Karar Alma Ölçeği' anlamlı farklılık göstermedi. SONUÇ: Çalışmaya katılan gebelerin %48.7'nin OGTT yaptırmadığını/yaptırmayacağı görüldü. Küresel olarak toplumun %14'ünü etkileyen GDM'nin tarama testinin yaptırmama sebeplerini bebeğin zarar görme endişesi, medyada dolaşan olumsuz yorumlar, bazı doktorların da OGTT'yi önermemesi olarak saptandı. Gebelerin OGTT yaptırma konusunda internetten faydalandığı fakat karar almada internetten etkilenmedikleri görüldü. Sonuç olarak, OGTT'ye olan güvenin artırılması ve GDM'nin önlenmesi için medyada dolaşan, bilimsel dayanağı olmayan bilgilerin denetletilmesi, OGTT'nin önemini anlatan içeriklerin yaygınlaştırılması, birinci basamakta hem sağlık profesyonellerine yönelik hem de gebelere yönelik bilgilendirici, teşvik edici çalışmalar yapılması fayda sağlayacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Gestasyonel diyabetes mellitus, oral glukoz tolerans testi, gebelik, internet
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Gestational diabetes mellitus (GDM) is a significant health issue that can lead to common maternal and fetal complications during pregnancy. The most reliable method for diagnosing GDM is the oral glucose tolerance test (OGTT). In recent years, trust in OGTT has declined, leading to a decrease in the rate of OGTT uptake. However, OGTT remains crucial in preventing GDM-related complications. This study aims to determine the extent to which pregnant women are influenced by the internet when deciding whether to undergo OGTT. MATERIALS AND METHODS: The study was conducted with 154 pregnant women who were registered at Haseki Training and Research Hospital, Bağcılar, and GOP Family Health Centers and became pregnant between December 2022 and December 2023. Our study is cross-sectional. Data were collected through face-to-face surveys. The data collection process consisted of two stages. In the first stage, sociodemographic characteristics, pregnancy-related features, OGTT uptake status, and participants' thoughts on GDM were assessed. In the second stage, the level of influence from the internet was evaluated using the“Decision-Making Scale via the Internet During Pregnancy.”The data were analyzed using SPSS 28.0 software. RESULTS: The mean age of the participants was 28.3 ± 4.6 years. Among them, 66.2% were unemployed, 97.4% attended regular check-ups, and 46.1% were experiencing their first pregnancy. A total of 83.8% of participants stated that they had heard of OGTT, while 62.5% knew how the test was conducted. Among the participants, 35.7% had undergone or planned to undergo OGTT, 15.6% were undecided, and 48.7% stated they would not take the test. The most common reason for undergoing OGTT was the recommendation of an obstetrician-gynecologist (49.1%). The main reasons for refusing OGTT were concerns about potential harm to the baby (31.3%), negative media coverage (29.3%), lack of trust in the test (22.2%), influence from close social circles (17.7%), perceived difficulty of the test procedure (12.2%), and lack of recommendation from their doctor (16.2%). The“Internet-Based Decision-Making in Pregnancy Scale”showed no significant difference between those who chose to undergo OGTT and those who did not. CONCLUSION: The study found that 48.7% of the participants did not undergo or did not plan to undergo OGTT. The most common reasons for this included concerns about harm to the baby, negative media reports, and the lack of recommendation from some doctors. While pregnant women used the internet to gather information about OGTT, it did not significantly influence their decision-making process. To increase trust in OGTT and prevent GDM, unscientific misinformation in the media should be regulated, informative content on OGTT should be widely disseminated, and educational and encouraging programs should be implemented for both healthcare professionals and pregnant women in primary care settings. KEYWORDS: Gestational diabetes mellitus, oral glucose tolerance test, pregnancy, internet