Birinci basamakta depresyon riskinin fiziksel aktivite düzeyi ile ilişkisi
Relationship between depression risk and physical activity level in primary care
- Tez No: 928764
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA REŞAT DABAK, DR. MUHAMMED DIHYE AVCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada; S.B.Ü. Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağlı Gaziosmanpaşa Eğitim Aile Sağlığı Merkezine başvuran hastaların depresyon riski ile fiziksel aktivite düzeyi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza S.B.Ü. Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağlı Gaziosmanpaşa Eğitim Aile Sağlığı Merkezine başvuran hastalardan 400 kişi katılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerden sözlü onam alınarak anketleri okuma yazma bilenlerin kendileri tarafından doldurması istenmiştir. Okuma yazma bilmeyenlere anket soruları yüzyüze okunarak doldurmaları sağlanmıştır. Çalışmamızda sosyodemografik veriler, Birinci Basamak için Fiziksel Aktivite Anketi (BBFAA) ve Birinci Basamak için Beck Depresyon Tarama Ölçeği (BDÖ-BB) kullanılmıştır. Verilerin tanımlayıcı istatistiklerinde ortalama, standart sapma, medyan, en düşük, en yüksek, frekans ve oran değerleri kullanılmıştır. Değişkenlerin dağılımı kolmogorov simirnov, shapiro-wilk test ile ölçüldü. Dağılımı normal olmayan nicel bağımsız verilerin analizinde Kruskal-wallis, mann-whitney u test kullanıldı. Nitel bağımsız verilerin analizinde ki-kare test, ki-kare test koşulları sağlanmadığında fischer test kullanıldı. Analizlerde SPSS 27.0 programı kullanılmıştır. BULGULAR: Çalışmamızda katılımcıların %64,5'inin fiziksel aktivite açısından hareketsiz kategorisinde yer aldığı görülmüştür. Depresyon riski olan katılımcıların %72,2'sinin fiziksel olarak hareketsiz olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
AIM: This product is the starting point between the risk of not washing and the physical activity level of people stored in the Gaziosmanpaşa Education Family Health Center affiliated with S.B.Ü. Sultangazi Haseki Education and Research Hospital. MATERIALS AND METHODS: Our study included 400 patients who applied to the Gaziosmanpaşa Education Family Health Center affiliated with SBU Sultangazi Haseki Education and Research Hospital. Verbal consent was obtained from the individuals who participated in the study and the surveys were requested to be filled out by those who were literate. The survey questions were read face to face to the illiterate and they were asked to fill them out. Sociodemographic data, the Physical Activity Questionnaire for Primary Care (BBFAA) and the Beck Depression Screening Scale for Primary Care (BDS-BB) were used in our study. In the descriptive statistics of the data, mean, standard deviation, median, minimum, maximum, frequency and ratio values were used. The distribution of variables was measured by Kolmogorov Simirnov, Shapiro-Wilk test. Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U test was used in the analysis of quantitative independent data with non-normal distribution. Chi-square test was used in the analysis of qualitative independent data, and Fischer test was used when chi-square test conditions were not met. SPSS 27.0 program was used in the analyses. RESULTS: In our study, it was seen that 64.5% of the participants were in the inactive category in terms of physical activity. It was determined that 72.2% of the participants at risk of depression were physically inactive.