Çocuk hakları perspektifinden ilkokullarda akran zorbalığı
Peer bullying in primary schools in terms of children's rights
- Tez No: 928818
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ YURTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırmada, çocukların haklarına yönelik olarak bilinç düzeyleri ile akran zorbalığında zorbalık yapma ve zorbalığa maruz kalma davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Adana ili Sarıçam ilçesinde 2023-2024 eğitim öğretim yılı 2. döneminde ilkokul 4. sınıfta öğrenime devam eden 210'u kız ve 213'ü erkek olmak üzere 423 öğrenci katılmıştır. Aşamalı örnekleme yönteminin kullanıldığı araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Akran Zorbalığı-Çocuk Formu”ve“Çocuk Hakları Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde frekans analizi Mann-Whitney-U ve Kruskall Wallis-H testleri kullanılmış, çocuk hakları ve akran zorbalığı ilişkisi için“Spearman Sıra Farkları Korealasyonu”hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between children's awareness of their behaviors related to perpetrating and being subjected to peer bullying. In Sarıçam district of Adana province 423 students, 210 female and 213 male, who were studying in the 4th grade of primary school in the second semester of the 2023-2024 academic year participated in this study. The study utilized a stratified sampling method, the data collection tools used were“the personal information form”,“the peer bullying-child form”, and“the child rights scale”. Frequency analysis was conducted using the Mann-Whitney-U Test and the Kruskal Wallis-H test to analyze the data. The Spearman rank-difference correlation was calculated to examine the relationship between children's rights and peer bullying.