Fen bilimleri öğretmenlerinin üst düzey düşünme becerisine ilişkin algıları
Science teachers' perceptions of higher order thinking skills
- Tez No: 928819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA DEMİRCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı fen bilimleri öğretmenlerinin üst düzey düşünme becerisine ilişkin algılarını ortaya koymaktır. Fen bilimleri eğitiminde yenilikçi yöntemler ve müfredatlar bulunsa da uygulamada problemlerin olduğu görülmektedir. Bu problemlerin belirlenerek ortaya konması ve uygulamada gerekli değişikliklerin yapılmasının fen bilimleri eğitiminde üst düzey düşünme becerilerinin kazandırılmasında etkili olacağı düşünülmektedir. Yapılan bu araştırma fen bilimleri eğitimi alanında da üst düzey düşünmenin önemine odaklanarak uygulamadaki aksaklıkları, üst düzey düşünmenin geliştirilmesi için yapılması gerekenleri, mevcut durum için çözüm önerilerini ortaya koyması açısından önem taşımaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Adana ili Seyhan ilçesinde çalışan 25 Fen Bilimleri öğretmeni oluşturmaktadır. 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılında görevine devam eden ortaokul fen bilimleri öğretmenlerine 12 sorudan oluşan görüşme formu uygulanmıştır. Araştırmada nitel verilerin analiz edilmesinde içerik analizinden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda katılımcılar üst düzey düşünme becerilerini kullanabilen öğrencilerin sorgulayan, problem çözebilen, eleştirel düşünebilen öğrenciler olduklarını beyin fırtınası ve yapılandırmacı öğrenme yaklaşımı yolu ile üst düzey düşünebilen öğrencileri fark ettiklerini belirtmişlerdir. Üst düzey düşünme becerilerinin geliştirilebilmesini sağlayan olumlu özellikler arasına özgür düşünme, araştırma, sorgulama, deney yapma, eleştirel ve yaratıcı düşünme, öğrenciyi teşvik etmek, özgüvenini artırmak, farkındalık oluşturmak, öğrenci profilinin çeşitli olması, teknoloji ile bilgiye her an ulaşabilme kolaylığı, eğitim programlarındaki kazanımlar, eğitici faktörü ve gelişime açık olmak bulunmaktadır. Olumsuz özellikler arasında geleneksel öğretim yöntemleri, sınav kaygısı, baskıcı-otoriter yapı, düşük akademik başarı, derse ilgisizlik, materyal eksikliği, müfredat yoğunluğu, uygulama zorluğu, sınıf mevcudunun fazla olması gibi özellikler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to reveal the perceptions of science teachers regarding higher-order thinking skills. Although there are innovative methods and curricula in science education, it is seen that there are problems in practice. It is thought that determining and presenting these problems and making the necessary changes in practice will be effective in gaining higher-order thinking skills in science education. This research is important in terms of focusing on the importance of higher-order thinking in the field of science education and revealing the deficiencies in practice, what needs to be done to develop higher-order thinking, and solution suggestions for the current situation. A case study, one of the qualitative research methods, was used in the research. The study group of the research consists of 25 science teachers working in Seyhan district of Adana province. An interview form consisting of 12 questions was applied to the middle school science teachers who continued to work in the 2023-2024 academic year. Content and descriptive analysis were used to analyze qualitative data. As a result of the research, the participants stated that students who can use higher-order thinking skills are students who can question, solve problems, and think critically, and that they recognize students who can think at higher levels through brainstorming and constructivist learning approach. Positive characteristics that enable the development of higher order thinking skills include free thinking, research, questioning, experimentation, critical and creative thinking, encouraging students, increasing self-confidence, creating awareness, diversity of student profile, ease of access to information at any time with technology, achievements in education programs, educator factor and being open to development. Negative characteristics include traditional teaching methods, test anxiety, oppressive-authoritarian structure, low academic achievement, lack of interest in the course, lack of materials, curriculum intensity, difficulty of implementation, high class size.