Karya ve Suffolk koyun ırklarında retina varyasyonlarının funduskopik muayene ile belirlenmesi ve karşılaştırılması
Determination and comparison of retinal variations in Suffolk and Karya sheep breeds by funduscopic examination
  1. Tez No: 928825
  2. Yazar: AHMET GÜRSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BELGE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışma, sağlıklı Karya ve Suffolk ırkı koyunların retina varyasyonlarının funduskopik muayene ile belirlenmesi ve elde edilen bulguların karşılaştırılması amacıyla gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Materyali, toplam 60 baş, 1 yaşlı dişi Karya ve Suffolk koyun ırkı (30 Karya- 30 Suffolk) oluşturdu. Fiziksel ve oftalmik muayene sonrası retina varyasyonları fundus kamerası ile belirlendi. Alınan anlık görüntüler bilgisayar ortamına aktarıldı. Elde edilen görüntüler üzerinde tapetal ve non-tapetal alan rengi, optik diskin şekli ve rengi, Bergmeister papillası varlığı, tapetal ve non-tapetal alandaki arter ve vena sayısı, optik diskten çıkan arteriyol sayısı, optik diskten çıkan damarların rostral yönde tapetal alanda birbirleri etrafına dolanıp dolanmadığı, tapetal ve non-tapetal alan ölçümü, optik diskin alanı ve çapı, rostral retinal arter ve venaların çap ölçümleri piksel bazında değerlendirildi. Bulgular: Tapetal alan rengi ağırlıklı olarak Karya ırkında mavi-yeşil; Suffolk ırkında yeşil-sarı olarak belirlendi. Non-tapetal alan Karya ırkında kahverengi, Suffolk ırkında siyah-kahverengi olarak görüldü. Optik diskin şekli; Karya ırkında oval, Suffolk ırkında oval-böbrek şeklinde saptandı. Optik diskin rengi; her iki ırkta da açık pembe-kırmızı olarak bulundu. Bergmeister papillası her iki ırkta da yüksek oranda gözlendi. Tapetal alandaki ana arter ve vena sayıları koyunların çoğunda 1 adet tespit edildi. Non-tapetal alandaki arter ve vena sayısı 1-7 arasında dağılım gösterdi; Optik diskten köken alan arteriyol sayısı; hayvanlarda 7-10 arasında değişiklik gösterdi. Optik diskten çıkan rostral yönlü damarların tapetal bölgede her iki ırkta da birbirleri etrafına dolandığı görüldü. İki ırkın retinalarında tapetal alan, non-tapetal alan ve optik disk alan ölçümleri ve optik diskin çap değerlerinin karşılaştırmasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Rostral arter çapları farkı sol gözlerde anlamlı, sağ gözlerde anlamsız idi. Venaların çap ortalamalarında iki ırk arasında istatistiksel olarak önemli fark bulunamadı. Sonuç: Karya ve Suffolk ırkı koyunlarda oftalmik, ultrasonografik ve fundus muayeneleri sonucunda elde edilen verilerin birbirine yakın olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to determine the retinal variations of healthy Karya and Suffolk sheep breeds by funduscopic examination and compare the findings. Material and Methods: The material consisted of 60 female Karya and Suffolk sheeps (30 Karya-30 Suffolk) that were 1 year old. After physical and ophthalmic examinations, the retinal variations were determined by a fundus camera, and the captured images were saved into the computer. The color of the tapetal and non-tapetal areas, the shape and colour of the optic disc, the presence of Bergmeister's papilla, the number of arteries and veins in the tapetal and non-tapetal areas, the number of arterioles arising from the optic disc, whether the vessels arising from the optic disc were wrapped around each other in the tapetal area in the rostral direction, the measurement of the tapetal and non-tapetal areas, the area and diameter of the optic disc, and the diameter of the rostral retinal arteries and veins were evaluated on a pixel basis. Results: In Karya and Suffolk breeds, the tapetal area colors were predominantly blue-green and green-yellow, respectively, wheras the non-tapetal area colors were found to be brown in Karya and black-brown in Suffolk. The shape of the optic disc was observed to be oval in Karya and oval-kidney in Suffolk sheep. The optic disc was light pink-red color in both breeds. Bergmeister's papillae were observed at high rates in both breeds. For the majority of the sheeps, the number of main arteries and veins in the tapetal area was found as 1, whereas the concerned number varied between 1 and 7 in the non-tapetal region. Furthermore, the number of arterioles originating from the optic disc varied between 7-10 in animals. It was observed that the rostrally directed vessels originating from the optic disc were wrapped around each other in the tapetal area in both breeds. There was no statistical difference between the measurements of the tapetal, non-tapetal, or optic disc areas and the diameter of the optic disc. The avarage diameter of the rostral arteries and veins was significant in the left eye and insignificant in the right eye. There was no statistically significant difference in the mean diameter of the veins between the two breeds. The blood vessels emerging in a rostral direction from the optic disc were observed to spiral around each other in the tapetal region in both species. Conclusion: It was concluded that the findings obtained from ophthalmic, ultrasonographic, and fundus examinations in Karya and Suffolk sheep were close to each other.