Kamu ihalelerine karşı açılan davalarda dava açma ehliyeti
- Tez No: 928835
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA EBRU GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Anayasamızın“Hak Arama Hürriyeti”başlıklı 36. maddesinde güvence altına alınan adil yargılanma hakkı, hukuk devleti ilkesinin önemli görünümlerinden biridir. Adil yargılanma hakkı bünyesinde mahkemeye erişim hakkını da barındırır. Bununla birlikte, söz konusu hak sınırsız olmayıp, bazı durumlarda kendisiyle çatıştığı bir başka hakkın gölgesinde kalabilir. Nitekim idarî yargılama usûlünde, özel hukuk yargılamalarından farklı olarak, yalnızca objektif dava ehliyetinin değil, idarî yargıya özgü subjektif dava ehliyetinin de dava şartı olarak arandığı görülmektedir. Subjektif ehliyet, iptal davalarında menfaat ihlâlini ve tam yargı davalarında hak ihlâlini ifade etmektedir. Söz konusu düzenlemelerin, bir yandan idarî yargının iş yükünün belli bir ölçüde tutulması, diğer yandan idarî istikrarın sağlanması amacına yönelik olduğu anlaşılmaktadır. Dava açma ehliyetini kamu ihaleleri özelinde ele alan çalışmamızda, öncelikle hukuk devleti ilkesi ve hak arama hürriyeti kavramları ihaleler bağlamında ele alınacak, bu kapsamda birinci bölümde idarî yargıda ilk inceleme konularına da değinilecek, ikinci bölümde ise, ilk etapta özel hukuk yargılamasındaki objektif ehliyet kavramı açıklandıktan sonra, idarî yargıya özgü sübjektif ehliyet kavramı hem iptal davaları yönünden, hem de tam yargı davaları yönünden incelenecek, her iki yönden yapılan incelemenin odağını ise yine kamu ihaleleri oluşturacaktır. Çalışmamızın üçüncü ve son bölümünde ise, Kamu İhale Kurumu tanıtılarak, Kurum'un görevleri açıklandıktan sonra, kamu ihalelerine özel zorunlu idarî başvuru yolu incelenecek ve akabinde, çalışmamızın esas konusu olan, 4734 sayılı Kanun kapsamında yapılan ihalelerde dava ehliyeti ile 2886 sayılı Kanun kapsamında gerçekleştirilen ihalelerde dava ehliyeti ayrı başlıklar altında izah edilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The right to a fair trial, guaranteed under Article 36 of our Constitution titled“Freedom to Seek Justice,”is one of the significant manifestations of the principle of the rule of law. The right to a fair trial also encompasses the right of access to a court. However, this right is not unlimited and, in some cases, may be overshadowed by another right with which it conflicts. Indeed, in administrative judicial procedures, unlike in private law proceedings, the requirement of subjective legal standing specific to administrative law, in addition to objective legal standing, is also sought as a condition for filing a lawsuit. Subjective legal standing refers to the violation of interest in annulment cases and the violation of rights in full remedy cases. These provisions aim, on the one hand, to manage the workload of administrative courts to a certain extent and, on the other hand, to ensure administrative stability. In our study, which examines legal standing specifically in public procurement cases, the concepts of the rule of law and freedom to seek justice will first be discussed in the context of procurements. Within this framework, the first section will also address preliminary review issues in administrative judiciary. In the second section, after initially explaining the concept of objective legal standing in private law proceedings, the concept of subjective legal standing unique to administrative judiciary will be analyzed in terms of both annulment cases and full remedy cases, with the focus of the examination in both aspects being public procurements. In the third and final section of our study, the Public Procurement Authority will be introduced, its duties will be explained, and the mandatory administrative application procedure specific to public procurements will be examined. Following this, the main subject of our study—legal standing in procurements conducted under Law No. 4734 and legal standing in procurements conducted under Law No. 2886—will be explained under separate headings.