Bringing imperialism back in: A historical analysis of the us' 'war on drugs' in Bolivia, world order and international relations
Emperyalizmi yeniden gündeme getirmek: ABD'nin Bolivya'daki 'uyuşturucuyla savaşı'nın tarihsel bir analizi, dünya düzeni ve uluslararası ilişkiler
  1. Tez No: 928834
  2. Yazar: BURAK ÜLMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. JULIAN SAURIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Sussex
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Küreselleşme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu tezin amacı, Uluslararası İlişkiler (Uİ) teorilerinin merkezinde yer alan“dünya düzeni”kavramını açıklamak için alternatif bir yaklaşım önermektir. Tez iki bölümden oluşmaktadır ve bütün araştırma, dünya düzeninin belirli bir tarihsel tezahürünün —yani ABD'nin Bolivya'daki Uyuşturucuyla Savaşı'nın— incelenmesiyle başlamaktadır. İlk bölümde, ABD'nin Uyuşturucuyla Savaşı'nın nasıl ortaya çıktığı ve bu savaşın Bolivya üzerindeki politik, ekonomik ve toplumsal etkileri tarihsel bir bakış açısıyla ele alınmakta ve açıklanmaktadır. Bu bölüm, Uyuşturucuyla Savaş'ın, ABD'nin siyasi yapılarının dünya düzenine ilişkin vizyonuna uygun şekilde yürüttüğü gerçek bir dünya düzenleme sürecinin önemli bir örneği olduğunu ortaya koymaktadır. Bunu takiben, tezin ikinci bölümü, dünya düzeni üzerine bazı temel teorileri ele alarak, bu teorilerin Uyuşturucuyla Savaş gibi somut bir olguyu açıklamakta yeterli olup olmadığını değerlendirmektedir. Bu teorilerin söz konusu dünya düzenleme projesini açıklamakta yetersiz kaldığı gösterilmektedir; sadece bu olguyu özel olarak analiz etmedikleri için değil, aynı zamanda ontolojik varsayımlarında ve metodolojik yaklaşımlarında ciddi kusurlar taşıdıkları için. Bu kusurlar ayrıntılı bir şekilde ortaya konduktan sonra, tez klasik emperyalizm teorilerinden farklı, yeniden kavramsallaştırılmış özgün bir emperyalizm anlayışına dayalı alternatif bir dünya düzeni açıklaması önermektedir. Son olarak, tez, bilime özgün katkısını —yeni emperyalizm kavramını— Uyuşturucuyla Savaş'ın tarihsel örneği üzerinden test etmektedir. Sonuç olarak, önerilen emperyalizm anlayışının bu olguyu açıklamada başarılı olduğu ve daha iyi bir dünya düzeni teorisi geliştirmek için merkezî bir yere sahip olması gerektiği sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to propose an alternative approach to explaining the 'world order', the central theme in theories of International Relations (IR). The thesis has two parts, with the whole inquiry beginning with the examination of a particular historical manifestation of world order, namely the US War on Drugs in Bolivia. The first part documents and explains the emergence of the US War on Drugs and its political, economic and social implications for Bolivia, from a historical perspective. It demonstrates that the War on Drugs is a major manifestation of an actual world-ordering process, which is effected by the US according to its political establishments' vision of the world order. Following this, the second part of the thesis considers some of the major theories of world order to determine whether they provide an adequate explanation that is able to account for the concrete phenomenon of the War on Drugs. It is shown that these theories are unable to provide an explanation for this world-ordering project, not just because they have not analysed it specifically, but rather because they have substantial flaws in their ontological presuppositions and their methodological premises. After detailing these flaws, the thesis undertakes the task of proposing an alternative explanation of world order based on a particular reconceptualised notion of imperialism, which is distinctive from those developed in classical theories of imperialism. Finally, the thesis tests its original contribution to scientific knowledge ─ the new notion of imperialism ─ by applying it to the substantive history of the War on Drugs. It concludes that the proposed notion of imperialism is able to explain the phenomenon of the War on Drugs, and needs to be central in order to formulate a better theory of world order.