Kurumsal kimlik çalışmaları bağlamında dijital hikâye anlatımındaki arketiplerin incelenmesi
Analysis of archetypes in digital storytelling in the context of corporate identity studies
  1. Tez No: 928840
  2. Yazar: AYDA AKSOYDAN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET ELPEZE ERGEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, İşletme, Psychology, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez çalışması, dijital hikâye anlatımında arketipsel markalama yönteminin kurumsal kimlik bağlamında nasıl işlendiğini ve bu yöntemin etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Günümüzde kurumlar arası rekabetin giderek arttığı düşünüldüğünde, markaların kurumsal kimliklerini tüketicilere etkili bir şekilde aktararak farklılaşmaları oldukça zorlaşmıştır. Bu bağlamda, kurumsal kimlik oluşturma süreçlerinde fark yaratmak amacıyla geliştirilen yöntemlerden biri olan arketipsel markalama, dijital hikâyelerle bir araya geldiğinde markaların tüketicilerle duygusal bağ kurmalarında önemli bir rol oynamaktadır. Araştırma kapsamında, dijital hikâyelerde arketiplerin nasıl kullanıldığını anlamak ve bu kullanımın tüketici algısı üzerindeki etkilerini incelemek hedeflenmiştir. Çalışmada kuramsal çerçeve olarak Carl G. Jung'un kolektif bilinçdışı ve arketip teorisi ile Margaret Mark ve Carol Pearson'ın arketipsel markalama yaklaşımı temel alınmıştır. Araştırmanın ilk aşamasında, ilgili literatür taranarak teorik altyapı oluşturulmuş; ikinci aşamada, Türkiye'de farklı sektörlerde faaliyet gösteren altı markanın (Opet, Koç, Tat, Vestel, Turkcell ve Gülsüm Ana) dijital hikâyeleri analiz edilmiştir. Üçüncü aşamada ise yarı yapılandırılmış odak grup görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmelere iletişim alanında yüksek lisans yapan bireyler ile psikoloji mezunları katılmış, böylece multidisipliner bir yaklaşımla dijital hikâyelerin unsurlarına yönelik farklı bakış açıları toplanmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, dijital hikâyelerde arketiplerin doğru ve etkili bir şekilde kullanıldığında tüketicilerle güçlü duygusal bağlar kurulabildiğini ortaya koymaktadır. Ancak, bu bağın kurulmasında hikâyenin samimiyeti, anlatıcının kimliği ve hedef kitleyle uyumu gibi faktörlerin kritik rol oynadığı tespit edilmiştir. Ayrıca, Türkiye'de arketiplerin dijital hikâyelerle bir arada ele alındığı çalışmaların sınırlı olması, bu çalışmanın literatürde önemli bir boşluğu doldurduğunu göstermektedir. Bu tez, dijital hikâye anlatımı ve arketiplerin kurumsal kimlik oluşturmadaki etkilerini ortaya koyarak hem akademik literatüre hem de pazarlama uygulamalarına katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Gelecekte, farklı sektörler ve daha geniş katılımcı gruplarıyla yapılacak çalışmaların, bu alana daha kapsamlı bir bakış açısı kazandıracağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out to examine how archetypal branding method in digital storytelling is processed in the context of corporate identity and the effects of this method. Considering the increasing competition among organisations today, it has become quite difficult for brands to differentiate themselves by effectively conveying their corporate identities to consumers. In this context, archetypal branding, one of the methods developed to make a difference in corporate identity creation processes, plays an important role in brands' emotional bonding with consumers when combined with digital stories. The research aims to understand how archetypes are used in digital stories and to examine the effects of this use on consumer perception. The theoretical framework of the study is based on Carl G. Jung's collective unconscious and archetype theory and Margaret Mark and Carol Pearson's archetypal branding approach. In the first stage of the research, the theoretical background was created by reviewing the relevant literature; in the second stage, the digital stories of six brands operating in different sectors in Turkey (Opet, Koç, Tat, Vestel, Turkcell and Gülsüm Ana) were analysed. In the third stage, semi-structured focus group interviews were conducted. Individuals with a master's degree in communication and psychology graduates participated in these interviews, thus collecting different perspectives on the elements of digital stories with a multidisciplinary approach. The data obtained were evaluated by descriptive analysis method. The research findings reveal that when archetypes are used correctly and effectively in digital stories, strong emotional bonds can be established with consumers. However, it has been determined that factors such as the sincerity of the story, the identity of the narrator and the compatibility with the target audience play a critical role in establishing this bond. In addition, the limited number of studies in Turkey in which archetypes are handled together with digital stories shows that this study fills an important gap in the literature. This thesis aims to contribute to both academic literature and marketing practices by revealing the effects of digital storytelling and archetypes on corporate identity creation. It is thought that future studies with different sectors and larger participant groups will provide a more comprehensive perspective on this field.