Sağlık yönetimi alanında 2020 yılı sonrası dijital yenilikler
Digital innovations in the field of health management after 2020
- Tez No: 928839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÖZKARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Eski çağlardan günümüze kadar olan süreçte birey, yönetim kavramının gelişmesine ve dönüşmesine ön ayak olmuştur. Bunun nedeni ise bir ülkenin, bir kurumun veya bir örgütün verimli ve kaliteli bir hizmet sunma amacından gelmektedir. Daha şeffaf, verimli ve kaliteli hizmetin bir ülkenin tüm sektörlerinde görülmesi beklenir. Bu sektörlerden biri de sağlıktır. Bireylerin, fiziken ve ruhen iyi olması sağlıklı olduklarının bir göstergesidir. Tam tersi bir durum söz konusu olduğunda sağlık yönetimi, bireyin iyileşebilmesi için var gücüyle çalışır. Sağlık yönetimi, oluşturduğu yönetim yapısı ile sağlığın korunmasını ve geliştirilmesini amaçlamaktadır. Bu amacın devamlılığının sağlanması için hem günümüzün hem de geleceğin şartlarına ayak uydurarak, bilimin ve teknolojinin ışığında hamleler yapması önem arz etmektedir. 2020 yılında beklenmedik bir şekilde hayatımıza giren Covid-19 virüsüyle, sağlık yönetimi de zor dönemden geçmiştir. Her ülkede olduğu gibi kendi ülkemizin sağlık yöneticileri de bu durumun daha az zararla atlatılabilmesi için çeşitli önlemler alarak bireylerin sağlığının korunması ve geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu dönemde dijitalleşme kavramı insan hayatına daha fazla etki ederek alınan önlemlerin hem duyurulmasında hem de uygulanmasında katkıda bulunmuştur. Ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılan mobil uygulamalarla sağlık personelleri, bireylerin sağlık durumlarını takip edilebilmiş ve birçok işi bilgisayar gerektirmeden yapabilmişlerdir. Ayrıca bireylerin, kendi sağlık durumlarını kontrol edebilmesi için çıkarılan mobil uygulamalarda (Hayat Eve Sığar) bulunmaktadır. 2020 yılı sonrası dijitalleşmenin daha fazla artmasıyla birlikte sağlık yöneticileri bu durumdan faydalanarak etkin ve verimli bir yönetim anlayışı sergilemeye çalışmışlardır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, individuals have played a significant role in the development and transformation of the concept of management. This stems from the aim of a country, an institution, or an organization to provide efficient and high-quality services. It is expected that transparent, efficient and high-quality service be evident across all sectors within a country, one of which is health. A person's physical and mental well-being indicates that they are healthy. When the opposite is true, Health management works tirelessly to aid in the individual's recovery. Health management aims to protect and improve health through the management structures it establishes. Ensuring the continuity of this goal requires adapting to both current and future conditions, making strides guided by science and technology. In 2020, with the unexpected emergence of the Covid-19 virus, health management faced a challenging period. Like other countries, health administrators in our country also took various measures to protect and improve public health, aiming to mitigate the impact. During this period, the concept of digitalization played and increasing role in the lives of individuals, contributing to the announcement and implementation of these measures. With mobil applications developed by the ministry of health, healthcare personnel were able to monitor individuals health conditions and perform many tasks without the need for computers. Additionally, applications like Hayat Eve Sığar (HES) enabled individuals to monitor their own health status. With the rise of digitalization after 2020, health administrators have sought to adopt a more effective and efficeient management approach by leveraging these developments.