Spor uzmanlarının algıladıkları liderlik stilleri ile örgütsel bağlılıkları ve sinizm arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between sports experts' perceived leadership styles, their organizational commitment and cynicism
  1. Tez No: 928843
  2. Yazar: ÖZGÜR KEMAL HACIÖMEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma, spor uzmanlarının algıladıkları liderlik stilleri ile örgütsel bağlılık ve örgütsel sinizm arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yürütülmüştür. Bu çalışma nicel araştırma yaklaşımlarından ilişkisel tarama modeliyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma grubunu; 2023-2024 yıllarında Gençlik ve Spor Bakanlığı Merkez Teşkilatı ve Taşra Teşkilatına bağlı tüm il müdürlüklerinde görev yapan 1973 spor uzmanı içerisinden 308'i (%74.8) erkek ve 104'ü (%25.2) kadın olmak üzere toplamda 412 spor uzmanı oluşturmuştur. Araştırma sürecinde toplanan veriler dijital ortamda düzenlenmiş ve analiz için betimsel istatistik yöntemleri (frekans, aritmetik ortalama, standart sapma) kullanılmıştır. Ayrıca katılımcıların mesleki deneyim sürelerine göre gruplar arasındaki farkları incelemek amacıyla tek faktörlü varyans analizi (One-Way ANOVA) uygulanmış, gruplar arasındaki ilişkileri belirlemek için ise Tukey testi yapılmıştır. Diğer tüm değişkenler için t-testi kullanılmış olup, ölçekler arasındaki ilişkiyi ölçmek amacıyla Pearson korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Yapılan analizler neticesinde, spor uzmanlarının örgütsel bağlılık düzeyleri arttıkça örgütsel sinizm düzeylerinde azalma bulunmuştur. Ayrıca spor uzmanlarının örgütsel bağlılık düzeyleri arttıkça dönüşümcü ve etkileşimci liderlik düzeylerinde de artış gözlenmiştir. Spor uzmanlarının örgütsel sinizm düzeyleri arttıkça dönüşümcü ve etkileşimci liderlik düzeylerinde de azalma gözlenmiştir. Gruplar arasındaki farkın kaynağını tespit etmek için yapılan Tukey testi sonuçlarına göre; Örgütsel Bağlılık Ölçeği geneli Spor Faaliyetleri Birimi ile Gençlik Faaliyetleri Birimi arasında Spor Faaliyetleri Birimi lehine anlamlı farklılık görülmüştür. Sportif Değerlendirme ve Takip Birimi ile Gençlik Faaliyetleri Birimi arasında Sportif Değerlendirme ve Takip Birimi lehine anlamlı farklılık görülmüştür. Örgütsel Sinizm Ölçeği geneli Spor Faaliyetleri Birimi ile Sicil Lisans ve Spor Kulüpleri Birimi arasında Sicil Lisans ve Spor Kulüpleri Birimi lehine anlamlı farklılık görülmüştür. Spor Faaliyetleri Birimi ile Gençlik Faaliyetleri Birimi arasında Gençlik Faaliyetleri Birimi lehine anlamlı farklılık görülmüştür. Spor Faaliyetleri Birimi ile Destek Hizmetleri Birimi arasında Destek Hizmetleri Birimi lehine anlamlı farklılık görülmüştür. Spor Tesisleri Birimi ile Gençlik Faaliyetleri Birimi arasında Gençlik Faaliyetleri Birimi lehine anlamlı farklılık görülmüştür. Dönüşümcü ve Etkileşimci Liderlik Ölçeği geneli Spor Faaliyetleri Birimi ile Gençlik Faaliyetleri Birimi ve Personel-Tahakkuk Birimi arasında Spor Faaliyetleri Birimi lehine anlamlı farklılık görülmüştür. Sportif Değerlendirme ve Takip Birimi ile Gençlik Faaliyetleri Birimi, Personel-Tahakkuk Birimi ve Tohm-Sem Birimi arasında Sportif Değerlendirme ve Takip Birimi lehine anlamlı farklılık görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between the leadership styles perceived by sports experts and organizational commitment and organizational cynicism. This study was carried out with the relational screening model, one of the quantitative research approaches. The research group consisted of a total of 412 sports experts, 308 (74.8%) male and 104 (25.2%) female, out of 1973 sports experts working in all provincial directorates affiliated to the Central Organization and Provincial Organization of the Ministry of Youth and Sports in 2023-2024. The data collected during the research process were organized in digital environment and descriptive statistics methods (frequency, arithmetic mean, standard deviation) were used for analysis. In addition, single-factor analysis of variance (One-Way ANOVA) was applied to examine the differences between the groups according to the professional seniority of the participants and the Tukey test was used to determine the relationships between the groups. For all other variables, the t-test was used and the Pearson correlation coefficient was calculated to measure the relationship between the scales. As a result of the analysis, it was found that as the organizational commitment levels of sports experts increased, their organizational cynicism levels decreased. In addition, as the organizational commitment levels of sports experts increased, an increase in their transformational and transactional leadership levels was also observed. As the organizational cynicism levels of sports experts increased, a decrease in their transformational and transactional leadership levels was observed. According to the results of the Tukey test conducted to determine the source of the difference between the groups; a significant difference was observed between the Sports Activities Unit and the Youth Activities Unit in favor of the Sports Activities Unit in the overall Organizational Commitment Scale. A significant difference was observed between the Sports Evaluation and Follow-up Unit and the Youth Activities Unit in favor of the Sports Evaluation and Follow-up Unit. In terms of the overall Organizational Cynicism Scale, a significant difference was observed between the Sports Activities Unit and the Registry, License and Sports Clubs Unit in favor of the Registry, License and Sports Clubs Unit. A significant difference was observed between the Sports Activities Unit and the Youth Activities Unit in favor of the Youth Activities Unit. A significant difference was observed between the Sports Activities Unit and the Support Services Unit in favor of the Support Services Unit. A significant difference was observed between the Sports Facilities Unit and the Youth Activities Unit in favor of the Youth Activities Unit. A significant difference was observed between the Sports Activities Unit, Youth Activities Unit and Personnel-Accrual Unit in favor of the Sports Activities Unit in terms of Transformational and Interactionist Leadership Scale. A significant difference was observed between the Sports Evaluation and Follow-up Unit and the Youth Activities Unit, Personnel-Accrual Unit and Tohm-Sem Unit in favor of the Sports Evaluation and Follow-up Unit.