Dinleme becerileri testinin geliştirilmesi ve erken okuryazarlık ile dinleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Development of a listening skills test and investigation of the relationship between early literacy and listening skills
  1. Tez No: 928844
  2. Yazar: HATİCE BERNA TÜRE KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN AKMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi dönem çocuklarına yönelik bir dinleme becerileri testi geliştirmek ve dinleme becerileri ile erken okuryazarlık becerileri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Bu amaçla, öncelikle test geliştirme aşamaları izlenerek estetik, iletişimsel, bilgi için ve ayrıştırıcı dinleme türlerini içeren bir dinleme becerileri testi geliştirilmiştir. Araştırmanın veri toplama sürecinde Erken Okuryazarlık Testi ile araştırma kapsamında geliştirilen Dinleme Becerileri Testi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Kütahya ilinde bulunan beş bağımsız anaokulunda öğrenim gören 60-78 aylık 306 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS, Process Makro eklentisi ve Mplus programlarında analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda okul öncesi dönem çocuklarında cinsiyet değişkeniyle yalnızca ayrıştırıcı dinleme becerileri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu; çocukların okul öncesi eğitim kurumuna gitme süreleri ile bilgi için dinleme, estetik dinleme ve iletişimsel dinleme becerileri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu; çocukların yaşları ile iletişimsel dinleme, ayrıştırıcı dinleme ve bilgi için dinleme becerileri arasında; anne eğitim düzeyi ile estetik dinleme, iletişimsel dinleme ve bilgi için dinleme becerileri arasında; baba eğitim düzeyi ile estetik dinleme becerileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu ortaya çıkmıştır. Okul öncesi dönem çocuklarının erken okuryazarlık becerileri ile dinleme becerileri arasındaki ilişkiye bakıldığında, DBT alt boyutları ile EROT toplam puanı ve alt boyutları arasında anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. DBT alt boyutları ile EROT toplam puanı arasındaki ilişkiye araştırmada ele alınan demografik değişkenlerin düzenleyici etkisine bakılmıştır. Elde edilen sonuçlar, yalnızca Ayrıştırıcı Dinleme alt boyutu ile EROT toplam puanı arasındaki ilişkiye yaş değişkeninin anlamlı bir etkisinin olduğunu, diğer ilişki modellerinde demografik değişkenlerin anlamlı fark oluşturmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to develop a listening skills test for preschool children and to reveal the relationship between listening skills and early literacy skills. For this purpose, firstly, a listening skills test including aesthetic, communicative, informational and discriminative listening types was developed by following the test development stages. The Early Literacy Test and the Listening Skills Test developed within the scope of the research were used in the data collection process of the research. The research sample consists of 306 children aged 60-78 months studying in five independent kindergartens in Kütahya province. Relational scanning method was used in the research. The collected data were analyzed in SPSS, Process Macro plug-in and Mplus programs. As a result of the research, it was found that there was a statistically significant relationship only between the gender variable and discriminative listening skills in preschool children; there was a statistically significant difference between the duration of children's preschool education and informational listening, aesthetic listening and communicative listening skills; between the children's ages and communicative listening, discriminative listening and informational listening skills; between the mother's education level and aesthetic listening, communicative listening and informational listening skills; It was found that there was a statistically significant difference between the father's education level and aesthetic listening skills. When the relationship between the early literacy skills and listening skills of preschool children was examined, it was seen that there was a significant relationship between the DBT sub-dimensions and the EROT total score and its sub-dimensions. The moderating effect of the demographic variables considered in the study on the relationship between the DBT sub-dimensions and the EROT total score was examined. The results obtained showed that the age variable had a significant effect only on the relationship between the Discriminative Listening sub-dimension and the EROT total score, and that demographic variables did not create a significant difference in the other relationship models.