Yönetim kurulu cinsiyet çeşitliliğinin ve dışsal şokların kurumsal performansa etkisi: Borsa İstanbul örneği
The impact of board gender diversity and external shocks on corporate performance: The case of Borsa İstanbul
  1. Tez No: 928848
  2. Yazar: SALİH DUYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Katılım Bankacılığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, yönetim kurulu cinsiyet çeşitliliğinin kriz dönemlerindeki kurumsal performans üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında, 2008 Küresel Finansal Krizi ve 2020 COVID-19 Pandemisi gibi iki büyük belirsizlik dönemi ele alınmış, yönetim kurullarında kadın temsiliyetinin finansal göstergeler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmada, Borsa İstanbul'da faaliyet gösteren ve 2008-2021 yılları arasında işlem gören şirketlerden elde edilen panel veriler kullanılmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkeni, yönetim kurulu cinsiyet çeşitliliği olarak belirlenmiştir ve bu çeşitlilik, yönetim kurullarındaki kadın üyelerin toplam üyelere oranı ile ölçülmüştür. Bağımlı değişkenler ise kurumsal performansı temsil eden aktif kârlılık (ROA) ar-ge, borç ve büyüklük gibi finansal göstergelerden oluşmaktadır. Analizde, sabit etkiler ve rastgele etkiler modelleri kullanılarak kriz dönemlerinin etkileri ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçları, yönetim kurulu cinsiyet çeşitliliğinin kriz dönemlerinde finansal performansa anlamlı katkılar sunduğunu göstermektedir. Özellikle COVID-19 Pandemisi döneminde, kadın temsiliyetinin şirketlerin stratejik dayanıklılığını artırdığı ve ESG (çevresel, sosyal ve yönetişim) politikalarının uygulanmasında kritik bir rol oynadığı bulunmuştur. Ancak, 2008 Küresel Finansal Krizi döneminde, cinsiyet çeşitliliğinin etkisinin sınırlı olduğu gözlemlenmiştir. Bu durum, krizlerin dinamiklerinin farklılığı ve şirketlerin yönetişim yapılarındaki eksikliklerle ilişkilendirilmektedir. Bu çalışma, yönetim kurulu cinsiyet çeşitliliğinin kriz dönemlerinde şirketlerin finansal performansı üzerindeki etkilerini ele alarak hem teorik hem de uygulamalı literatüre katkı sağlamayı hedeflemektedir. Elde edilen bulgular, kriz dönemlerinde daha kapsayıcı yönetim politikalarının benimsenmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the impact of board gender diversity on corporate performance during crisis periods. The research focuses on two major periods of uncertainty: the 2008 Global Financial Crisis and the 2020 COVID-19 Pandemic. It examines the effects of female representation on financial indicators within boards of directors. Panel data obtained from companies listed on Borsa Istanbul, covering the period from 2008 to 2021, were used in the analysis. The independent variable of the study is identified as board gender diversity, measured by the proportion of female members to the total number of board members. The dependent variables include financial indicators representing corporate performance, such as return on assets (ROA), research and development (R&D), debt ratio, and firm size. The analysis employs both fixed effects and random effects models to separately evaluate the impacts of crisis periods. The findings reveal that board gender diversity has a significant positive impact on financial performance during crisis periods. Specifically, during the COVID-19 Pandemic, female representation was found to enhance the strategic resilience of companies and play a critical role in the implementation of environmental, social, and governance (ESG) policies. However, the impact of gender diversity was found to be limited during the 2008 Global Financial Crisis, which may be attributed to differences in the dynamics of these crises and governance structure shortcomings. This study seeks to contribute to both theoretical and applied literature by examining the influence of board gender diversity on corporate performance during crisis periods. The findings underline the importance of adopting more inclusive governance policies in times of crisis.