Sekülerleşme ve din ilişkisi bağlamında eleştirel düşünme becerisinin ilahiyat öğrencileri üzerindeki etkisi
The relationship between secularization and religion: The impact of critical thinking skills on divinity faculty students
- Tez No: 928849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, İlahiyat Fakültesi öğrencilerinin eleştirel düşünme eğilimleri ile sekülerlik düzeyleri arasındaki ilişki ve bu iki değişkenin sosyodemografik ve sosyokültürel özelliklere göre ne ölçüde farklılaştığı incelenmiştir. Araştırmada nicel araştırma yaklaşımı ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veriler, Ankara'daki İlahiyat Fakültelerinden kolay örnekleme yoluyla seçilen 361 öğrenciden toplanmıştır.“Sekülerlik Ölçeği”ve“Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği”uygulanmış ve veriler SPSS 24 yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Anlamlı farklılıkların bulunduğu durumlarda, çoklu karşılaştırmalar için Tukey ve Scheffe testleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçları üniversite türünün eleştirel düşünme ve sekülerlik düzeyleri üzerinde anlamlı bir farklılık yarattığını göstermiştir. Ankara Üniversitesi öğrencilerinin“açık fikirlilik”ve“seküler zihniyete kayma”boyutlarında diğer üniversitelerden daha yüksek puan aldığı tespit edilmiştir. Bu farklılık, üniversitenin daha yüksek giriş puanına sahip öğrenciler kabul etmesiyle ve bu öğrencilerin akademik başarılarının eleştirel düşünme becerilerini desteklemesiyle ilişkilendirilmiştir. Sınıf düzeyi ve mezun olunan lise türünün eleştirel düşünme ve sekülerlik düzeyleri üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamış; ancak sosyoekonomik durumu yüksek öğrencilerin sistematik düşünme eğilimlerinin de daha güçlü olduğu saptanmıştır. Eleştirel düşünme ile sekülerlik arasında negatif yönlü bir ilişki bulunmuş, bu da eleştirel düşünmenin dini değerlerin daha derinlemesine içselleştirilmesine katkı sağlayabileceğini göstermiştir. Araştırma, İlahiyat Fakültelerinin eleştirel düşünme süreçlerini desteklemesi gerektiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between critical thinking dispositions and secularism levels of the students of the Faculty of Theology and the extent to which these two variables differ according to sociodemographic and sociocultural characteristics. Quantitative research approach and relational survey model were used in the study. Data were collected from 361 students selected by convenience sampling from four Theology Faculties in Ankara. 'Secularism Scale' and 'Critical Thinking Disposition Scale' were applied and the data were analysed using SPSS 24 software. In cases where significant differences were found, Tukey and Scheffe tests were used for multiple comparisons. The results of the study showed that the type of university made a significant difference on the levels of critical thinking and secularism. It was found that Ankara University students scored higher in the dimensions of 'open-mindedness' and 'transition to secular mentality' compared to other universities. This difference was associated with the fact that the university accepts students with higher entrance scores and the academic achievement of these students supports their critical thinking skills Class level and the type of high school graduated from did not have a significant effect on critical thinking and secularism levels; however, it was found that students with higher socioeconomic status had stronger systematic thinking tendencies. A negative relationship was found between critical thinking and secularism, which suggests that critical thinking may contribute to a deeper internalisation of religious values. The study revealed that Faculties of Theology should support critical thinking processes.