Online estimation of the road grade and the gross weight of an electric drive shuttle based on longitudinal vehicle dynamics
Elektrikli bir servis aracının yokuş eğimi ve brüt ağırlığının boylamasına araç dinamiklerine dayalı çevrimiçi tahmini
  1. Tez No: 928868
  2. Yazar: HASAN ATACAN TOSUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH TÜRKSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Araç kütlesi ve yol eğimi, yolcu taşımacılığı için kullanılan otobüsler ve servis araçları gibi ticari araçların boyuna dinamikleri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu nedenle, bu faktörlerin tahmin edilmesi, hem aracın hareketinin kontrol edilmesinde hem de toplam enerji tüketiminin tahmin edilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Yol eğimi, araç hareket ettikçe de˘gişmekte, servisin brüt ağırlığı ise yolculuk sırasında taşıdığı yolcu sayısına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bu durum, operasyon sırasında bu değişiklikleri takip edebilecek çevrimiçi bir tahmin sistemi gerektirmektedir. Doğru çevrimiçi tahminler yapmak genellikle araca ek sensörler yerleştirilmesi ve sensör füzyon tekniklerinin kullanılmasıyla sağlanmıştır. Bu çalışma, yol eğimi ve araç kütlesini tahmin etmek için, standart ticari araçlarda genellikle bulunan sensörler dışında başka sensörler kullanmaksızın, geleneksel çevrimiçi parametre tahmin yaklaşımlarının, özellikle gradyan azalma ve özyinelemeli / indirgemeli / ardışık en küçük kareler yöntemlerinin etkinliğini araştırmaktadır. Temin edilen ticari elektrikli bir servis aracı, test aracına dönüştürülmüş ve incelenen yöntemlerin performansı, değişen brüt ağırlıklarla gerçek yol koşullarında test edilmiştir. Sonuçlar, tahmin performansının model doğruluğuna oldukça duyarlı olduğunu göstermiş ve aracın boyuna dinamiklerini etkileyen önemli faktörlerin belirlenmesi ¨uzerine daha fazla çalışmanın gerekliliğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The vehicle mass and road grade have significant influences on the longitudinal dynamics of commercial vehicles for passenger transportation, such as buses and shuttles. Therefore, estimating these factors plays an important role in both controlling the vehicle's motion and estimating its total energy consumption. The road grade varies as the vehicle moves, and the gross weight of a shuttle changes during a trip due to the number of passengers on board, which requires an online estimation that can track these changes during the operation. The challenge of making accurate online estimations has usually been overcome by placing additional sensors on the vehicle and incorporating sensor fusion techniques. This study investigates the efficacy of conventional online parameter estimation approaches, specifically Gradient Descent and Recursive Least Squares in estimating the road grade and vehicle mass without utilizing any sensors except the ones typically included in standard commercial vehicles. A commercially available electric drive shuttle was converted into a test bed, and the performance of the proposed methods was evaluated under actual road conditions with varying gross weights. The results indicated that the estimation performance is highly sensitive to model accuracy, warranting further study on identifying prominent factors that affect the longitudinal dynamics of the vehicle.