Üniversite öğrencilerinin deprem sonrası travma düzeyleri ve deprem farkındalıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi: Türkiye örneği
Examining the relationship between post-earthquake trauma levels and earthquake awareness of university students: The case of Turkey
  1. Tez No: 928867
  2. Yazar: CANSU DENİZ POYRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ÇÖLGEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin deprem farkındalığı düzeyleri ve deprem sonrası travma düzeylerini inceleyerek, bu değişkenler arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temel hipotezi, öğrencilerin depreme ve krize hazırlıklı olmalarının, travmatik etkileri azaltabileceği yönündedir. Nicel araştırma yöntemleri kullanılarak yürütülen çalışmada, Türkiye genelinde öğrenim gören 451 üniversite öğrencisine ulaşılmıştır. Kartopu örnekleme yöntemiyle belirlenen katılımcılardan elde edilen veriler, Sürdürülebilir Deprem Farkındalığı Ölçeği ve Deprem Sonrası Travma Düzeylerini Belirleme Ölçeği kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi, deprem deneyimi, depremde kayıp yaşama ve gönüllülük gibi değişkenlerin deprem farkındalığı ve travmatik etkiler üzerinde anlamlı bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Kadın katılımcılar, erkeklere kıyasla daha yüksek travma düzeyleri bildirmiştir. Özellikle davranış problemleri, heyecansal sınırlılık, bilişsel yapı ve uyku problemleri açısından kadınların daha fazla etkilendiği görülmüştür. Bunun yanı sıra, birinci sınıf öğrencilerinin deprem farkındalık düzeylerinin daha yüksek olması, farkındalık artırıcı eğitimlerin özellikle üniversitenin ilk yıllarında etkili olabileceğini göstermektedir. Gönüllü görev alan öğrencilerin deprem farkındalığı düzeylerinin daha yüksek olduğu tespit edilse de, bu durumun travma düzeyleri üzerinde belirgin bir etki yaratmadığı gözlemlenmiştir. Bu çalışma, sosyal hizmet disiplini çerçevesinde mikro, mezzo ve makro düzeyde afet yönetimi stratejileri geliştirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Mikro düzeyde bireylerin psikososyal destek mekanizmalarına erişiminin artırılması, mezzo düzeyde üniversitelerde afet farkındalık programlarının yaygınlaştırılması ve makro düzeyde sürdürülebilir afet politikalarının oluşturulması büyük önem taşımaktadır. Afetzede olmayan öğrencilerin bile potansiyel birer afetzede adayı olduğu gerçeği göz önünde bulundurularak, toplumsal bilinçlendirme ve eğitim programlarının sürekliliği sağlanmalıdır. İbn Haldun'un“Coğrafya kaderdir.”sözü, Türkiye gibi deprem riski yüksek ülkelerde afet bilincinin yalnızca bireysel değil, toplumsal bir sorumluluk olarak ele alınması gerektiğini hatırlatmaktadır. Deprem farkındalığından deprem bilincine, deprem bilincinden deprem kültürüne geçiş sağlanarak, bireylerin yalnızca farkında değil, bilinçli ve hazırlıklı aktörler haline gelmeleri teşvik edilmelidir. Çalışma, prososyal davranışların afet yönetimi bağlamında teşvik edilmesi gerektiğini vurgulayarak, bireylerin yalnızca kendi güvenliklerini değil, toplumlarını da koruma sorumluluğu taşıdığını göstermektedir. Eğitim programlarının sürekliliği ve gönüllülük faaliyetlerinin teşviki, toplumsal dayanıklılığın güçlendirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, üniversite öğrencilerinin sadece kendi yaşamlarında değil, aynı zamanda toplumsal düzeyde de etkili roller üstlenmeleri sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine university students' earthquake awareness levels and post-earthquake trauma levels and to evaluate the relationship between these variables. The main hypothesis of the study is that students' preparedness for earthquake and crisis can reduce traumatic effects. In the study, which was conducted using quantitative research methods, 451 university students studying across Turkey were reached. The data obtained from the participants determined by snowball sampling method were evaluated using the Sustainable Earthquake Awareness Scale and the Scale for Determining Post-Earthquake Trauma Levels. The findings of the study reveal that variables such as gender, age, grade level, earthquake experience, earthquake loss and volunteerism play a significant role on earthquake awareness and traumatic effects. Female participants reported higher levels of trauma compared to male participants. It was observed that women were more affected especially in terms of behavioral problems, emotional limitation, cognitive structure and sleep problems. In addition, the higher earthquake awareness levels of first-year students indicate that awareness-raising trainings can be effective especially in the first years of university. Although it was found that the earthquake awareness levels of the students who volunteered were higher, it was observed that this did not have a significant effect on their trauma levels. This study emphasizes that disaster management strategies should be developed at micro, mezzo and macro levels within the framework of social work discipline. Increasing individuals' access to psychosocial support mechanisms at the micro level, disseminating disaster awareness programs in universities at the mezzo level, and establishing sustainable disaster policies at the macro level are of great importance. Considering the fact that even students who are not disaster victims are potential disaster victims, the continuity of social awareness and education programs should be ensured. Ibn Khaldun's quote“Geography is destiny”reminds us that in countries with high earthquake risk like Turkey, disaster awareness should be considered not only as an individual but also as a social responsibility. Individuals should be encouraged to become not only aware but also conscious and prepared actors by ensuring a transition from earthquake awareness to earthquake consciousness and from earthquake consciousness to earthquake culture. By emphasizing that prosocial behaviors should be encouraged in the context of disaster management, the study shows that individuals have the responsibility to protect not only their own safety but also their communities. Continuity of education programs and encouragement of volunteering activities are of great importance for strengthening social resilience. In this context, university students should be enabled to assume effective roles not only in their own lives but also at the societal level.