Psikososyal destek hizmeti sunan meslek elemanlarının tükenmişlik düzeyi, üretkenlik karşıtı iş davranışları ve depresyon arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between burnout levels, counterproductive work behaviors, and depression among professionals providing psychosocial support servi̇ces
- Tez No: 928876
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Psychology, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, psikososyal destek hizmeti sunan meslek elemanlarının tükenmişlik düzeyi, üretkenlik karşıtı iş davranışları ve depresyon arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, psikososyal destek hizmeti sunan sosyal hizmet uzmanları, psikologlar, çocuk gelişimciler ve psikolojik danışmanlar gibi meslek gruplarını kapsamaktadır. Araştırmada, nicel yöntemlerden ilişki arayıcı türde bir tasarım benimsenmiş ve veri toplama aracı olarak Maslach Tükenmişlik Envanteri, Beck Depresyon Ölçeği ve Üretim Karşıtı İş Davranışları Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcılar, kartopu örnekleme yöntemi ile belirlenmiş ve veriler çevrimiçi anketler aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın bulguları, tükenmişlik düzeyi ile depresyon ve üretkenlik karşıtı davranışlar arasında anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle duygusal tükenme ve duyarsızlaşma düzeylerinin artmasının, üretkenlik karşıtı davranışlarda belirgin bir yükselişe yol açtığı tespit edilmiştir. Ayrıca depresyon düzeyinin, tükenmişlik alt boyutlarıyla pozitif yönde ilişkili olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, psikososyal destek hizmeti sunan meslek elemanlarının mesleki stres kaynaklı tükenmişlik ve depresyon riskine karşı daha dirençli hale gelebilmeleri için destek programlarının geliştirilmesi önerilmektedir. Bu doğrultuda, meslek içi eğitimler, süpervizyon ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi gibi müdahalelerin, çalışanların ruh sağlığını koruma ve mesleki performansı artırma açısından kritik öneme sahip olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the relationship between burnout level, counterproductive behaviors and depression among professionals providing psychosocial support services.The research covers professional groups such as social workers, psychologists, child developmental and psychological counselors who provide psychosocial support services. In the study, a correlational design was adopted from quantitative methods and Maslach Burnout Inventory, Beck Depression Scale and Counterproductive Work Behaviors Scale were used as data collection tools. Participants were selected by snowball sampling method and data were collected through online questionnaires. The findings of the study revealed that there was a significant relationship between burnout level and depression and counterproductive work behaviors. In particular, it was found that an increase in emotional exhaustion and depersonalization levels led to a significant increase in counterproductive behaviors. It was also observed that depression level was positively correlated with burnout sub-dimensions. As a result, it is recommended to develop support programs for professionals who provide psychosocial support services to become more resilient against the risk of burnout and depression caused by occupational stress. In this direction, it was emphasized that interventions such as on-the-job trainings, supervision and improvement of working conditions are critical in terms of protecting the mental health of employees and increasing professional performance.