Şehir markalaşma temalı bilimsel yayınların bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of scientific publications with the theme of city branding
- Tez No: 928882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAFA ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, şehir markalaşması alanındaki bilimsel yayınları bibliyometrik yöntemlerle analiz ederek mevcut akademik literatürü değerlendirmeyi ve alandaki eğilimleri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Belirli bir zaman aralığında yayımlanmış akademik çalışmalar incelenerek, yayın türleri (makale, tez, bildiri vb.), yayımlandıkları dergiler, yazar iş birlikleri, anahtar kelimeler, alıntılanma sayıları, en sık kullanılan metodolojiler ve temel konu başlıkları analiz edilmiştir. Araştırmanın veri seti, akademik veri tabanlarından (TR Dizin, Google Scholar, Web of Science vb.) elde edilen yayınlardan oluşmaktadır. Bibliyometrik analiz sonucunda, şehir markalaşması üzerine yapılan çalışmaların dönemsel yoğunluğu, araştırmalarda öne çıkan temalar ve ele alınan perspektifler (ekonomik, sosyal, kültürel, turizm vb.) belirlenmiştir. Çalışma, şehir markalaşması konusundaki akademik ilginin gelişimini ortaya koyarak, bu alandaki bilimsel üretimin yönelimlerini tespit etmeyi ve gelecekte yapılacak araştırmalara katkı sağlamayı hedeflemektedir. Ayrıca, şehir markalaşması stratejilerinin etkinliğini artırabilmek adına akademik çalışmaların daha geniş bir uygulama alanına yayılmasının önemi vurgulanmaktadır. Bu bağlamda, çalışma akademik literatürdeki boşlukları doldurmayı ve yerel yönetimler, akademisyenler ile politika yapıcılar için yol gösterici olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze scientific publications on city branding through bibliometric methods, providing a comprehensive evaluation of the academic literature and identifying key trends in the field. Academic studies published within a specific timeframe were examined, focusing on publication types (articles, theses, conference papers, etc.), the journals in which they appeared, author collaborations, keywords, citation counts, frequently used methodologies, and major thematic areas. The dataset was compiled from academic databases such as TR Dizin, Google Scholar, and Web of Science. The bibliometric analysis identified the temporal distribution of research on city branding, prevalent themes, and the dominant perspectives adopted in the literature (economic, social, cultural, tourism, etc.). This study contributes to the understanding of the academic development of city branding research, mapping its intellectual trajectory and providing insights into future directions. Additionally, it underscores the necessity of expanding the practical implications of academic studies to enhance the effectiveness of city branding strategies. In this regard, the study seeks to bridge gaps in the literature while serving as a guide for local governments, academics, and policymakers.