Psikolojik dayanıklılığın işten ayrılma niyeti ve örgütsel bağlılık üzerine etkisi: İstanbul ilinde vakıf üniversitelerinde çalışan akademisyenler üzerine bir araştırma
The effect of psychological resistance on quitter intent and organizational commitment: A research on academics working in foundation universities in İstanbul
- Tez No: 928895
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Günümüzde, önemli değişimlere maruz kalan insan hayatı, toplumun nitelikli eğitime ve üniversitelere ihtiyacını artırmış ve gerek teknolojiye gerekse bilgiye ulaşmada üniversitelerin rolünü artırmıştır. Bunun temel nedeni; gelişimin, değişim ve uyumun en önemli kaynağı olarak insan sermayesinin öne çıkmasıdır. Bu nedenledir ki, gerekli uygum becerisine sahip insanın yetiştirilmesi gerekliliği, bu süreçte önemli roller üstlenen akademisyenlerin önemini artırmaktadır. Akademisyenlerin kendilerinden beklenen rolü yetine getirmeleri, akademik birikimleri yanında, bir katım özellikleri de barındırmalarını gerektirmektedir. Bunun başında da psikolojik dayanıklılık gelmektedir. Psikolojik sermayenin organizasyon önemli bir bileşeni olarak kabul edilen psikolojik dayanıklılık, kötü yaşam deneyimlerinden sonra olaylara ve durumlara karşı kişinin yeniden pozisyon alabilmesi kabiliyeti şeklinde kavramlaştırılmaktadır. Sözü edilen ayrımla Psikolojik dayanıklılığı fazla olan kişilerin kendilerine güvenleri yüksek, gelecekten olumlu beklentileri olan, olayları ve durumları pozitif bakış açısıyla değerlendiren bir durumda olacakları; bundan dolayı da çalışma yaşamında daha kazançlı olacakları bilinmektedir. İşinde başarılı ve mutlu bireylerin işten ayrılma niyetini taşımayacağı da araştırmalar sonucunda gayet açık bir şekilde ifade edilmiştir. Bu çalışmada ayrıntılı bir literatür taramasının ardından, İstanbul'da yer alan üniversitelerde çalışan akademisyenlerin, psikolojik dayanıklılıklarının, işten ayrılma niyetleri ve örgütsel bağlıkları üzerine etkisi araştırılmıştır. Elde edilen bulgular literatüre ve yöneticilerin yönetim uygulamalarına yön verir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In our age's academic education life, the distance between universities, especially in terms of access to technology and information and resources, is gradually closing. At this point, as a result of the gradually closing competition gap, it is clearly seen that the competition between academic institutions has shifted to different dimensions and that academic organizations take into account all the factors that can make a difference in order to maintain their competitive characteristics. For this reason, with the widespread use of technology, the decrease in costs in accessing information and resources, and the increase in the use of external resources, as the most important element that creates a difference between organizations, human capital stands out. It can be said that the human capital, consisting of academic employees, is gradually increasing its importance under these difficult competitive conditions. In fact, when it comes to human capital, which is considered as a concept specific to the organization, it is evaluated that it would be wrong to perceive both the entirety of academics and each one individually as a machine or with classical capital approaches. In the context of these problems expressed, human capital or intellectual capital, which is concerned with what academics know, is distinguished from other capital approaches. With this understanding, it is accepted that the problem that universities need to do in order to maintain their competitive advantage is to transform each academic who constitutes human capital into individuals who are more productive, provide higher quality service and have stronger commitment to their organization. The concept of psychological capital, which is expressed exactly in this context, plays a leading role as an undeniable positive psychological resource. Psychological capital, which consists of the sub-dimensions of self-efficacy, hope, optimism, and psychological resilience; is evaluated as a positive, single, measurable, improvable and performance-related positive organizational behavior element. Psychological resilience, which is accepted as the most important sub-scope of psychological capital in organizational understanding, is defined as the ability to recover after difficult events. At this point, it is accepted that individuals with high psychological resilience will have high self-confidence, be hopeful about the future and never lose their optimism; Therefore, they will be more successful in their business lives. It has also been clearly stated as a result of research that individuals who are successful and happy in their jobs will not have the intention of leaving theirjobs.