Yönetici koçluk davranışının örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinde psikolojik sermayenin aracı rolü: Otomotiv sektöründe bir çalışma
The mediating role of psychological capital in the effect of managerial coaching behavior on organizational commitment: A study in the automotive sector
- Tez No: 928900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL SELİN TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu araştırma, yöneticilerin koçluk davranışlarının çalışanların örgütsel bağlılık düzeyleri üzerindeki etkisini ve bu etkileşimde psikolojik sermayenin aracı rolünü incelemektedir. Yönetici koçluk davranışlarının çalışan bağlılığını artırmada kritik bir role sahip olduğu varsayımı, psikolojik sermaye boyutları çerçevesinde detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Araştırma, otomotiv sektöründe faaliyet gösteren beyaz çalışanlar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma için Türkiye Otomotiv sektöründe yer alan otomotiv distribütör veya üretim yapan servis, satış ve pazarlama faaliyetlerini yürüten tüm firmalara ulaşılmaya çalışılmıştır. Araştırma kapsamında Türkiye'deki otomotiv sektöründe beyaz yaka olarak çalışan 400'den fazla katılımcıdan elde edilen veriler analiz edilmiştir. Verilerin analizi için Yapısal Eşitlik Modeli (SEM) kullanılmış ve yöneticilerin koçluk davranışlarının örgütsel bağlılık üzerindeki doğrudan ve dolaylı etkileri değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, yöneticilerin koçluk yaklaşımlarının çalışanların psikolojik sermayesini pozitif yönde etkilediği şeklindedir. Koçluk uygulamaları Öz Yeterlilik, umut, dayanıklılık ve iyimserlikte anlamlı artışlar sağlamıştır. İyimserlik ve umut bağlılık türleriyle pozitif ilişkiliyken, Öz Yeterlilik ve psikolojik dayanıklılık bazı bağlılık türleriyle negatif ilişkiler göstermiştir. Yönetici koçluk davranışının devam ve normatif bağlılık üzerinde anlamlı pozitif etkileri olduğu, ancak duygusal bağlılıkla ilişkili olmadığı tespit edilmiştir. Bu durum, koçluğun“kalma maliyeti”ve“ahlaki sorumluluk”boyutlarını güçlendirdiğini, ancak duygusal bağlılığı tek başına açıklayamadığını göstermektedir. Ayrıca, araştırma bulguları iyimserliğin, koçluk davranışının örgütsel bağlılık üzerindeki etkilerinde tam aracılık rolü oynadığını ortaya koymuş, Öz Yeterlilik, umut ve dayanıklılığın ise kısmi aracılık sergilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research examines the impact of managerial coaching behaviors on employees' organizational commitment levels and the mediating role of psychological capital in this interaction. The assumption that managerial coaching behaviors play a critical role in enhancing employee commitment is addressed in detail within the framework of psychological capital dimensions. The study was conducted on white-collar employees working in the automotive sector. Efforts were made to reach all firms operating in Turkey's automotive sector that engage in automotive distribution or manufacturing, as well as sales, service, and marketing activities. Data from more than 400 white-collar employees in the automotive sector in Turkey were analyzed within the scope of this research. Structural Equation Modeling (SEM) was used for data analysis to evaluate the direct and indirect effects of managerial coaching behaviors on organizational commitment. The findings revealed that managerial coaching approaches positively influence employees' psychological capital. Coaching practices were found to significantly enhance self-efficacy, hope, resilience, and optimism. While optimism and hope showed positive relationships with various commitment types, self-efficacy and psychological resilience exhibited inverse relationships with certain commitment types. Managerial coaching behaviors were found to have significant positive effects on continuance and normative commitment but were not associated with affective commitment. This indicates that coaching strengthens the dimensions of“cost of staying”and“moral obligation”but does not independently explain affective commitment. Moreover, the findings demonstrated that optimism plays a fully mediating role in the effects of coaching behaviors on organizational commitment, whereas self-efficacy, hope, and resilience exhibit partial mediation