Demir oksit nanopartikül süspansiyonlarında radyofrekans uygulamasının zeta potansiyel üzerindeki etkisi
The effect of radiofrequency application on the zeta potential value of an iron oxide nanoparticle suspension
- Tez No: 928903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyomühendislik, Metalurji Mühendisliği, Science and Technology, Bioengineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Demir oksit nanopartiküllerinin insan hücreleri ve organları üzerindeki uzun vadeli etkileri tam olarak bilinmemekte olup; biyouyumlulukları, yani bu nanopartiküllerin vücuda zarar vermeden işlev görüp görmediği, üzerine daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu araştırmanın amacı, farklı sürelerdeki farklı manyetik alan maruziyetlerinde, demir oksit nanopartiküllerin zeta potansiyel, hareketlilik, elektriksel iletkenlik ve topaklanma eğilimi değişimlerini belirlemektir. Bu kapsamda Fe3O4 ve Fe2O3 olmak üzere nanoboyutta 2 farklı demir oksit tozu serum fizyolojik ile belirli oranda karıştırılarak hazırlanan süspansiyonlar; 30, 60, 120 dakika boyunca 50 MHz frekansta, 2,9 mT ve 3,2 mT manyetik alan şiddetine maruz bırakılarak numuneler elde edilmiştir. Numuneler, içlerindeki nanoboyutta demir oksit parçacıkların askıda kalma durumları (stabiliteleri), zeta potansiyelleri, elektriksel iletkenlikleri ve parçacık boyutları açısından incelenmiştir. Elde edilen veriler, manyetik alanın nanopartiküllerin fiziksel ve kimyasal davranışları üzerinde malzemeye özgü etkiler yarattığını ve bu etkilerin kullanılan malzemenin türüne ve deney koşullarına bağlı olarak zamanla değiştiğini ortaya koymaktadır. Bu durum, nanomalzeme kullanılarak hazırlanan süspansiyonların biyomedikal uygulamalarında istenilen stabilite, zeta potansiyeli, elektriksel iletkenlik ve topaklanma değerlerinin elde edilmesi açısından manyetik alanın etkili bir parametre olabileceğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
The long-term effects of iron oxide nanoparticles on human cells and organs are not yet fully understood. Further research is needed to assess their biocompatibility, specifically whether these nanoparticles can function without causing harm to the body. This study aims to determine the changes in zeta potential, mobility, electrical conductivity, and aggregation tendency of iron oxide nanoparticles for varying durations and with various magnetic field exposures. Suspensions were prepared by mixing different types of nanosized iron oxide powders, Fe3O4 and Fe2O3, with physiological saline in a specific ratio. These suspensions were then exposed to the magnetic fields at a frequency of 50 MHz, with field strengths of 2.9 mT and 3.2 mT, for durations of 30, 60, and 120 minutes to obtain samples. The samples were analyzed in terms of stability of the nanoscale iron oxide particles in suspension, their zeta potential, electrical conductivity, and particle size. The obtained data indicate that the magnetic field creates material-specific effects on the physical and chemical behavior of the nanoparticles, and these effects vary over time depending on the type of material used and experimental conditions. This finding suggests that the magnetic field could be an effective parameter in achieving the desired stability, zeta potential, electrical conductivity, and aggregation properties of suspensions prepared with nanomaterials for biomedical applications.