19. yüzyılda barışın inşası ve kurumsallaşması: Metternich ve Bismarck sistemlerinin karşılaştırmalı analizi
Peacebuilding and the institutionalisation of peace in the 19th century: Comparative analysis of the Metternich and Bismarck systems
  1. Tez No: 928904
  2. Yazar: YUNUS EMRE ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK SAMİH GÜLBOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez, 19. yüzyıl kıta Avrupa'sında uluslararası siyasetteki barış ve düzenin kurumsallaşmasını iki önemli şahsiyet ve bu şahsiyetlerin kurduğu sistemler üzerinden incelemektedir: Metternich ve Bismarck sistemleri. İki devlet adamı, Avrupa'da siyasi dengede önemli roller oynayarak, farklı dönemlerde ve farklı dinamikler çerçevesinde geniş çaplı savaşlardan kaçınmak için barış ve düzeni hedefleyen diplomatik sistemler geliştirmiştir. Literatür taraması neticesinde ortaya çıkan bu tezin birinci bölümünde, Uluslararası İlişkiler disiplininde İngiliz Okulu'nun teorik altyapısı, Thomas Hobbes'in barış ve düzen düşünceleri, uluslararası toplum kavramı ile anarşi, barış ve düzenin nasıl ifade edildiği ve Hedley Bull'un The Anarchical Society adlı eserinde belirtilen uluslararası toplumu düzenleyen beş kurum (Diplomasi, Uluslararası Hukuk, Savaş, Güçler Dengesi ve Büyük Güçlerin Yönetimi) ele alınmaktadır. İkinci bölümde, Metternich Sistemi adı altında 1815 Viyana Kongresi sonrası dönem incelenmektedir. Bu dönemde uluslararası toplumun ortak çıkar ve değerler etrafında barışı nasıl inşa ettiği, ittifaklar ve kongre diplomasisiyle barışın nasıl korunduğu aktarılmaktadır. Bölümün sonunda ise barışı koruyan dinamiklerin nasıl terk edildiği ve neticesinde sistemin nasıl parçalandığı yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise Kırım Savaşı sonrası dönemde Avrupa devletlerinin barış arayışı ve barışın inşa süreci anlatılmaktadır. Bismarck Sistemi olarak adlandırılan dönemde Almanya merkezli diplomatik bir sistemin Avrupa barışını nasıl domine ettiği ve farklı dinamikler ile farklı aktörlerle barışın yeniden nasıl inşa edildiği, Bismarck'ın ittifaklar sistemiyle barışın nasıl sürdürüldüğü ve hangi koşullarda sistemin yıkıldığından bahsedilmektedir. Sonuç olarak bu tez, her iki sistemi Hedley Bull'un beş kurumu çerçevesinde değerlendirerek barış ve düzenin kurumsallaşmasını karşılaştırmalı olarak ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the institutionalization of peace and order in 19th-century continental Europe's international politics through the systems established by two prominent figures: Metternich and Bismarck. Both statesmen played significant roles in maintaining political balance in Europe and developed diplomatic systems aiming at peace and order to avoid large-scale wars in different periods and under different dynamics. Based on a literature review, the first chapter of this thesis addresses the theoretical framework of the English School in International Relations, Thomas Hobbes's thoughts on peace and order, the concept of international society, and how anarchy, peace, and order are expressed. It also discusses the five institutions regulating international society as outlined by Hedley Bull in The Anarchical Society: Diplomacy, International Law, War, Balance of Power, and Great Power Management. The second chapter examines the post-1815 Vienna Congress period under the Metternich System. This section explores how international society was built peace around shared interests and values, how peace was maintained through alliances and congress diplomacy, and how the system eventually collapsed. The third chapter focuses on the post-Crimean War era, describing the quest for peace among European states and the process of rebuilding peace. It discusses the Bismarck System, highlighting how a Germany-centered diplomatic system dominated European peace, how peace was reestablished with different dynamics and actors, how alliances were used to sustain peace, and the conditions that led to the system's downfall. In conclusion, this thesis evaluates both systems within the framework of Hedley Bull's five institutions, offering a comparative analysis of the institutionalization of peace and order.