Yükseköğretimde öğrencilerin kalite algısı- Bir vakıf üniversitesi örneği
Quality perception of higher education students- An example of a foundation university
- Tez No: 928902
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERKASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yükseköğretimde kalite anlayışı, küreselleşmenin etkisiyle değişen paydaş beklentileri doğrultusunda şekillenmiş ve farklı tanımlamalarla ele alınmıştır. Artan öğrenci talepleri, finansman sorunları ve uluslararası rekabet, kalite güvencesinin önemini artırmıştır. Araştırmalar, kalite farkındalığının üniversitelerde kalite kültürünü güçlendirdiğini ve öğrencilerin eğitim deneyimlerini doğrudan etkilediğini göstermektedir. Öğrencilerin geri bildirimleri, kaliteyi sürekli iyileştirmede kritik bir rol oynarken, ulusal kalite güvence modellerinin Türk yükseköğretiminin uluslararası itibarını artırdığı vurgulanmaktadır. Üniversite kalite algısının bütüncül bir sistem içinde çalıştığı belirlenmiş, program kalitesi, öğretim elemanları, fiziksel imkanlar ve genel memnuniyetin birbirini destekleyerek sürdürülebilir başarıya katkı sağladığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The understanding of quality in higher education has been shaped by changing stakeholder expectations influenced by globalization and has been addressed through various definitions. Increasing student demand, financial challenges, and international competition have heightened the importance of quality assurance. Research indicates that awareness of quality strengthens the quality culture in universities and directly affects students' educational experiences. Student feedback plays a critical role in the continuous improvement of quality, while national quality assurance models are emphasized as enhancing the international reputation of Turkish higher education. It has been determined that university quality perception operates within a holistic system, where program quality, faculty management, physical facilities, and overall satisfaction complement each other, contributing to sustainable success.