Ps-koinjektif modüller ve PS-tümleyen alt modüller
Ps-coinjective modules and PS-supplement submodules
- Tez No: 928916
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL TÜRKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada ps-tümleyen alt modüller tanımlandı ve bazı halka sınıflarının karakterizasyonları elde edildi. Eğer M=G+H ve G∩H projektif yarı-basit olacak şekilde M modülünün H alt modülüne M'de bir ps-tümleyen denir. Gör(ψ), S'de bir ps-tümleyen olacak şekildeki tüm 0⟶M□(→┴ψ ) S→┴ϕ T⟶0 kısa tam dizilerinin sınıfı keyfi bir halka üzerinde öz sınıftır. Bu öz sınıf PS ile gösterildi. PS öz sınıfının bazı homolojik nesneleri üzerinde çalışıldı. M ile başlayan, sol R-modüllerin her 0⟶M□(→┴ψ ) S→┴ϕ T⟶0 kısa tam dizisi PS öz sınıfında ise M R-modülüne PS-koinjektif modül denir. Bir R-halkasının büyük desteğe sahip SI-halka olması için gerek ve yeter koşul her sol R-modülün PS-koinjektif olmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this paper, introduced ps-supplement submodules and characterizations of some ring classes were obtained. A submodule H of a module M is called ps-supplement in M if there exists a submodule G of M such that M=G+H and G∩H is projective semisimple. Over an arbitrary ring the class PS of all short exact sequences 0⟶M□(→┴ψ ) S→┴ϕ T⟶0 such that Im(ψ) is a ps-supplement in S is a proper class. This proper class was denoted by PS. Some homological objects of this proper class have been studied. A module M is called PS-coinjective if every short exact sequence of left R-modules 0⟶M□(→┴ψ ) S→┴ϕ T⟶0 starting with the module M is in the proper class PS. A ring R is a left SI-ring with essential socle if and only if every left R-module is PS-coinjective.