Aktif spor yapan ve yapmayan gençlerin girişimcilik eğilimlerinin karşılaştırılması: Adana ili örneği
Comparison of entrepreneurial tendencies of youth people who people who do and do not active sports: The example of Adana province
- Tez No: 928921
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA PERVİN BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Aktif Spor Yapan ve Yapmayan Gençlerin Girişimcilik Eğilimlerinin Karşılaştırılması: Adana İli Örneği Okul ve gençlik çağlarında aktif spor yapma alışkanlığı, fizyolojik, psiko-sosyal ve kişilik özelliklerinin gelişimlerinde aracı bir rol oynamaktadır. Yapılan bilimsel çalışmaların bulguları bu düşünceyi desteklemektedir. Spor aktivitelerine katılmak sosyalleşmenin bir aracı olarak özellikle genç yaşlarda girişimci kişiliğin oluşmasına uygun bir ortam yaratmaktadır. Bu varsayımdan hareket edilerek bu çalışma, aktif spor yapan ve yapmayan lise kademesindeki gençlerin, demografik bilgilerinin belirlenmesi ile girişimcilik eğilimlerini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Bu tez çalışması nicel bir çalışma olarak karşılaştırmalı tarama modelinde tasarlanmıştır. Çalışmanın evrenini Adana ilindeki 11 lisede öğrenim gören 8080 öğrenci oluşturmuştur. Evreni oluşturan bu liselerden uygun örnekleme ile seçilen, okul sporlarında lisanslı olarak spor yapan ve yapmayan 1189 öğrenci örneklem grubu olarak belirlenmiştir. Çalışamanın verileri,“Kişisel bilgi formu”ile Koh (1996) tarafından geliştirilen Bozkurt'un (2006) Türkçeye uyarladığı“Girişimcilik eğilimi anketi”kullanılmıştır. Verilerin analizinde öncelikle, uç değerler kontrol edilmiştir, veri setinin normal dağıldığını görülmüştür. Demografik dağılımlar için frekans (f) ve yüzde (%) değerlerine yer verilmiş olup, gruplar arası farklar için bağımsız gruplar t-testi yapılmıştır. Çalışmanın bulguları, spor yapan gençlerin yapmayan gençlere göre girişimci kişilik özellikleri eğiliminin beş alt boyutunda, lisanlı spor yapanlar lehine anlamlı farklılık olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, lisanlı spor yapan gençlerin girişimci kişilik özellikleri eğilimi taşıdığı söylenebilir. Bu çalışma öncü bir çalışma olarak girişimcilik ve spor alanına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Comparison of Entrepreneurial Tendencies of Youth People Who People Who Do and Do Not Active Sports:The Example of Adana Province The habit of engaging in active sports during school and adolescence plays a mediating role in the development of physiological, psycho-social, and personality traits. Findings from scientific studies support this idea. Participation in sports activities serves as a means of socialization and, particularly at a young age, creates an environment conducive to the development of an entrepreneurial personality. Based on this assumption, this study aims to compare the entrepreneurial tendencies of high school students who actively participate in sports with those who do not. It aims to compare the entrepreneurship tendencies of young people by determining their demographic information. This thesis is designed as a quantitative study using a comparative survey model. The study population consists of 11th-grade high school students in Adana who are either licensed athletes participating in school sports or non-athletes. From the total population of 8,080 students in these high schools, a sample of 1,189 students was selected using an appropriate sampling method. The data for this study were collected using a personal information form and“Entrepreneurial Personality Traits Questionnaire,”originally developed by Koh (1996) and adapted into Turkish by Bozkurt (2006), was utilized. The collected data were analyzed using SPSS 26 (Statistical Package for the Social Sciences). Before the analysis, outliers were examined, and it was confirmed that the dataset followed a normal distribution. Accordingly, parametric analyses were conducted. In this study, frequency (f) and percentage (%) values were used for demographic distributions, while differences between groups were analyzed using the independent samples t-test. The findings of the study indicate that students who participate in sports demonstrate significantly higher entrepreneurial personality traits in five sub-dimensions compared to those who do not. As a result, it can be concluded that young people who are engaged in licensed sports tend to have entrepreneurial personality traits. The findings obtained in this study can provide valuable insights into the fields of entrepreneurship and sports.