Lojistik işletmelerinde maliyetleme ve kârlılık analizleri: Bir kargo işletmesi uygulaması
Costing and profitability analyses in logistics enterprises: A parcel delivery enterprise application
- Tez No: 928923
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 512
Özet
Lojistik sektöründe rekabet koşullarının egemen olması, fiyatların piyasa ortamında belirlenmesine yol açmaktadır. Bu durum, lojistik işletmelerini fiyatlandırma konusunda bağımsız olmaktan alıkoyarak maliyetlerini kontrol altında tutmaya zorlamaktadır. Ancak lojistik faaliyetlerin çeşitliliği, alt türlere ayrılması ve üretilen hizmet türüne bağlı olarak işletmelerin örgütlenme yapılarındaki farklılıklar, maliyetlerin belirlenmesini ve yönetimini güçleştirmektedir. Kargo işletmeleri, kendilerine özgü bir örgütlenme yapısı çerçevesinde geniş bir dağıtım ağı aracılığıyla teslimat hizmeti sunmaktadırlar. Ayrıca teslimat hizmetinin kendi içerisinde parçalara bölünmesi ve yan hizmetlerle desteklenmesi söz konusudur. Sunulan hizmet çeşitliliği, kargo işletmelerine rekabet avantajı sağlarken mevcut örgütlenme yapısının karmaşıklığı ve hizmet üretim süreci boyunca birimler arasındaki yoğun etkileşim maliyetleme ve kârlılık analizi süreçlerini karmaşık bir hale getirmektedir. Bu bağlamda, kargo işletmeleri açısından söz konusu süreçlerin etkin bir şekilde yönetimi için farklı yaklaşımların geliştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, lojistik işletmelerinin maliyetleme süreçleri genel bir çerçevede ele alınmış, ardından örgütlenme yapısı ve hizmet üretim şekli açısından farklılık gösteren kargo işletmelerine odaklanılmıştır. Çalışmanın ana hedefi, kargo işletmelerinde faaliyet tabanlı maliyetleme sistemi ile Rambursman Sistemi'nin maliyetleme ve kârlılık analiz süreçlerinde kullanılmak üzere entegre bir yaklaşımla uygulanabilirliğinin teorik ve uygulamalı olarak incelenmesi ve bu doğrultuda literatüre özgün bir katkı sağlanmasıdır.
Özet (Çeviri)
The prevalence of competitive conditions within the logistics sector serves to establish prices within the market environment. This situation compels logistics enterprises to maintain strict control over their expenditure, thereby preventing them from adopting an independent pricing strategy. Nevertheless, the considerable diversity of logistics activities, sub-types and organisational structures of enterprises, contingent on the type of service produced, renders the determination and management of costs a challenging endeavour. Parcel delivery enterprises offer delivery services via an extensive distribution network, operating within the context of a distinctive organisational structure. Furthermore, the delivery service is itself divided into parts and supported by ancillary services. While the variety of services offered provides a competitive advantage to parcel delivery enterprises, the complexity of the existing organisational structure and the intensive interaction between the units throughout the service production process complicate the costing and profitability analysis processes. In this context, different approaches need to be developed for the effective management of these processes for parcel delivery enterprises. This study presents a general framework for discussing the costing processes of logistics enterprises and then focuses on parcel delivery enterprises, which differ in terms of organisational structure and service production method. The principal objective of this study is to examine the applicability of the activity-based costing system and the Reimbursement System with an integrated approach to be used in costing and profitability analysis processes in parcel delivery businesses. Furthermore, it aims to make an original contribution to the existing literature on this topic.