Low noıse block power cırcuıt desıgn to avoıd current peaks wıth a parallel resonant converter
Paralel rezonans konvertör ile akim piklerini önlemek için düşük gürültü blok güç devresi tasarimi
- Tez No: 928934
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKTÜRK POYRAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Düşük Gürültü Blok (LNB) devreleri, televizyonlardaki uydu alım sistemlerinin önemli bir bileşenidir. LNB, yüksek frekansta gelen uydu sinyallerini alıcılara iletmek için daha düşük bir frekansta çevirir. LNB, düşük gürültülü sinyal alımını sağlar, polarizasyon kontrolünü mümkün kılar, çoklu frekans bantlarını destekler ve sinyalleri amplifiye eder. LNB güç devreleri, LNB'ye güç sağlar. Bu devrelerde yaygın olarak kullanılan gerilimi kontrol eden yükseltici dönüştürücüler, bu devrelerde kullanılan akım sınırlama özelliğinin ani akım dalgalanmalarını ele almak için yetersiz olabileceğini ve kullanıcı geri bildirimlerine neden olabileceğini göstermektedir. Ayrıca uydu kablolarının kurulumuyla ilgili sorunlardan kaynaklanan kısa devreler nedeniyle zarar görebilirler. Bu, televizyondaki LNB güç veya diğer bileşenlerin zarar görmesi ve uydu sinyali kaybına yol açabilir. Hasarlı bir LNB güç devresini değiştirmek genellikle televizyonun tasarımına entegre edildiği ve kolayca değiştirilemediği için zordur. Bu sorunu hafifletmek için, bir paralel rezonant dönüştürücü yaklaşımı tanıtılmıştır. Bu yaklaşım, frekans kontrolü ile çıkış akımını belirli bir seviyeye kadar sınırlar. Paralel rezonant dönüştürücü devreleri, akım kaynakları olarak çalıştığı için maksimum akımın hiçbir koşulda bu belirlenmiş çalışma frekans noktasını aşamayacağı anlamına gelir. Bu çalışmada, önerilen devrelerin matematiksel denklemleri elde edildi ve ardından çalışma koşulları belirlendi. İşletim frekans aralıkları Matlab kullanılarak grafiksel olarak yorumlandı ve paralel rezonant dönüştürücü tasarımı, MATLAB'ın Simulink Araç Kutusu kullanılarak simülasyon modeli kullanılarak değerlendirildi. Bu sonuçlar, paralel rezonant dönüştürücü yaklaşımının istikrarlı bir akım sağladığını ve kısa devre hasar riskini azalttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Low Noise Block (LNB) circuits are an essential component of satellite receiving systems in televisions. LNB converts high-frequency satellite signals into a lower frequency range for transmission to the receiver. Also, LNB ensures low-noise signal reception, enables polarization control, supports multiple frequency bands, and amplifies signals. The LNB power circuits provide power to the LNB. Voltage-controlled boost converters are commonly used in these circuits; the current limiting feature used in these circuits can be insufficient to handle sudden current spikes, leading to feedback from end users. They are not immune to short circuits because of installation problems with satellite cables, which are a common failure mode that potentially damages the LNB power or other components in the television, resulting in a loss of satellite signal. Hence, leading to a poor user experience and harming the manufacturer's reputation. Replacing a damaged LNB power circuit is also difficult because it is often integrated into the TV's design and is not easily replaceable. To mitigate this problem, a parallel resonant converter approach is introduced that limits the output current up to a pre-defined level by frequency control. Parallel resonant converter circuits operate as current sources so maximum current cannot exceed this defined operation frequency point under any circumstances. In this study, the mathematical equations of the proposed circuit were obtained, and then the operating conditions were determined. The operation frequency ranges were interpreted graphically using Matlab, and the parallel resonant converter design was evaluated using a simulation model by using MATLAB's Simulink Toolbox. These results show that the parallel resonant converter approach maintains a stable current and reduces the risk of short-circuit damage. The proposed design is expected to reduce repair costs due to LNB power circuits for TV manufacturers.