An evaluation of the EFL coursebook ''Tech It Easy 2'' from the perspectives of students and teachers
İngilizce öğretiminde kullanılan 'Tech It Easy 2' ders kitabının öğrenci ve öğretmenler açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 928933
  2. Yazar: SIMPEL MECHMET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA DENEME GENÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmanın amacı, Yunanistan'daki özel yabancı dil merkezlerinde yaygın olarak kullanılan Tech It Easy 2 ders kitabına ilişkin öğrenci ve öğretmenlerin görüşlerini araştırmaktır. Bu çalışma, nitel ve nicel veri toplama tekniklerinin her ikisini de kullanan karma yöntem araştırması olarak tasarlanmıştır. Nicel kısımda, 100 öğrencinin Tech it Easy 2 İngilizce ders kitabının çeşitli yönleri hakkındaki görüşleri, Öz (2019) tarafından geliştirilen ve ders kitabıyla ilgili açık uçlu sorular da içeren anket yoluyla elde edilmiştir. 20 öğretmen, bazı ek bölümlere sahip olan aynı anketin öğretmen versiyonunu doldurmuştur. Öğretmen anketinde de nitel verileri toplamak için kullanılan ders kitabıyla ilgili öğrenci anketinde kullanılan açık uçlu sorular vardır. Nitel veriler ders kitabının güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek için katılımcılardan toplanmıştır. Çalışmanın tartışma bölümü, nitel ve nicel verilerin bağımsız değerlendirmesinin bulgularını tartışmaktadır. Araştırmanın nicel kısmında, anketler yoluyla toplanan verileri analiz etmek için SPSS yazılımının betimsel istatistikleri kullanılmıştır. Nitel veriler, betimsel içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, öğrencilerin ders kitabının düzenini ve organizasyonunu takdir ederken, özellikle dil bilgisi, kelime bilgisi ve çalışma becerilerinin kolaylaştırılması konusunda dikkate değer memnuniyetsizlik alanları olduğunu gösterdi. Öğretmenler özellikle öğretmen kılavuzunu eleştirdiler. Genel olarak, katılımcılar ders kitabından orta düzeyde memnuniyet duyduklarını ifade ettiler ve etkinliğini artırmak için iyileştirmelerin gerekli olduğunu öne sürdüler.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the perceptions of students and teachers regarding the Tech It Easy 2 coursebook, which is widely used in private foreign language centers in Greece. This study was designed as a mixed methods research using both qualitative and quantitative data collection techniques. In the quantitative part, the opinions of 100 students on various aspects of the Tech it Easy 2 English coursebook were obtained through the survey developed by Öz (2019), which also contained open-ended questions about the coursebook. 20 teachers completed the teachers' version of the same instrument, which had some additional sections. The teachers' survey also had same open-ended questions which were used to collect qualitative data. To identify the strengths and weaknesses of the coursebook, qualitative data was gathered from participants. The discussion section of the study discusses the findings of the independent evaluation of the qualitative and quantitative data. In the quantitative part of the research, descriptive statistics of SPSS software were used to analyze the data collected through surveys. Qualitative data was analysed using descriptive content analysis. The results of this study indicated that while learners appreciated the layout and organization of the coursebook, there were notable areas of dissatisfaction, particularly with grammar, vocabulary, and the facilitation of study skills. Teachers specifically criticized the teacher's manual. Overall, participants expressed moderate satisfaction with the coursebook, suggesting that improvements are necessary to enhance its effectiveness.