Psikolojik güvenlik algısının iş performansına etkisinde bireysel empatinin aracılık rolünü belirlemeye yönelik havayolu sektöründe bir araştırma
A study in airline industry to determine the mediating role of individual empathy in the effect of psychological safety perception on job performance
  1. Tez No: 928935
  2. Yazar: TUBA BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TALİP AKPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu araştırmanın amacı, havayolu çalışanlarının psikolojik güvenlik algılarının iş performansına etkisinde bireysel empatinin aracılık rolünü belirlemektir. Araştırma, nicel araştırma modeline göre tasarlanmış ve veri toplama aracı olarak çevrimiçi anket kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu bir havayolu örgütünde görev yapan havayolu çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmadan elde edilen veriler tümevarımsal bir yöntemle analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, psikolojik güvenlik algısının görev performansı üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğunu, ancak bağlamsal performans üzerinde doğrudan bir etkisinin olmadığını göstermektedir. Bu bulgular, psikolojik güvenliğin görev performansını artırmada önemli bir rol oynadığını, ancak bağlamsal performans üzerinde doğrudan bir etkisinin olmadığını ortaya koymaktadır. Öte yandan, bireysel empatinin psikolojik güvenliğin iş performansına etkisine aracılık etmediği belirlenmiştir. Bu durum, havayolu çalışanlarının sürekli değişen ekipler ve liderler ile çalışmaları nedeniyle anketlerde değerlendirme yaparken belirsizlik yaşamalarından kaynaklanabilir. Araştırma, havayolu sektöründe empati ve psikolojik güvenlik algısının iş performansına etkilerini ortaya koymakta ve bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerektiğini belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the mediating role of individual empathy in the effect of airline employees' perceptions of psychological safety on job performance. The study was designed according to the quantitative research model and an online survey was used as a data collection tool. The study group of the research consists of airline employees working in an airline organisation. The data obtained from the study were analysed inductively. The results of the analysis show that psychological safety perception has a positive and significant effect on task performance, but has no direct effect on contextual performance. These findings reveal that psychological safety plays an important role in improving task performance, but has no direct effect on contextual performance. On the other hand, individual empathy did not mediate the effect of psychological safety on job performance. This may be due to the fact that airline employees experience uncertainty when making evaluations in the questionnaires due to working with constantly changing teams and leaders. The study reveals the effects of empathy and psychological safety perception on job performance in the airline industry and indicates that more research should be conducted on this issue.