Intersectional Feminism in Zadie Smith Nw, Swing Time,and Bernardine Evaristo Girl, Woman, Other
Zadie Smith Nw, Swing Time ve Bernardine Evaristo'daKesişimsel Feminı̇zm Kız, Kadın, Dı̇ğer
  1. Tez No: 928953
  2. Yazar: GHUFRAN SALEH SHALLAL AL-GBURI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARİTH ISMAİL TURKI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Tarih boyunca kesişimsellik ve kimlik arayışına dair düşünceler, ırkçılığın derin köklere sahip olduğu toplumlarda her zaman tartışmalı olmuştur. İngiltere ve Amerika, çok kültürlü toplumlar olmalarına rağmen, ırkçılık özellikle siyah göçmenler ve kadınlar için ciddi bir engel teşkil etmektedir. Bu tezin temel amacı, Zadie Smith'in NW (2012) ve Swing Time (2016) ile Bernardine Evaristo'nun Girl, Woman, Other (2019) adlı eserlerini analiz ederek, siyah kadınların yaşadığı zorlukların ve deneyimlerin kesişimsel yönlerini incelemektir. Bu doğrultuda araştırmanın dört temel hedefi bulunmaktadır: Smith ve Evaristo'nun kesişimsellik sorunlarını siyah kadınların perspektifinden nasıl ele aldıklarını belirlemek, Seçilen romanlarda ortaya çıkan kesişimsellik temalarını analiz etmek, Roman karakterlerinin kapitalist ataerkil düzene uyum sağlama mücadelelerini irdelemek, Baskı ve kesişimsellik arasındaki bağlantıyı incelemek. Bu tezde, kesişimsellik teorisi kavramsal çerçeve olarak kullanılmaktadır. Bernardine Evaristo'nun eserleri, Zadie Smith'in çağdaş Avrupa'da siyahi genç kadınların yaşamlarını detaylandıran hikâyeleriyle bağlantılıdır. Irkçılık, kimlik ve toplumsal cinsiyet konularına odaklanan bu çalışma, siyah İngiliz kadınlarının İngiltere ve Amerika'da karşılaştıkları zorlukları ve göçmen olarak ötekileştirilmelerinin kimlik kavramı üzerindeki etkilerini keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, siyah kadın karakterlerin ve özellikle kesişimsel kadın kahramanların yaşamları ele alınmaktadır. Romanlardaki karakterler, Avrupa ülkelerinin sert gerçeklikleriyle yüzleşmekte ve beyaz toplumda siyahlara yönelik ırkçı önyargılardan kaçamamaktadır. Bu çalışma, İngiliz ve Amerikan toplumuna aidiyet fikrinin hâlâ karmaşık bir mesele olduğunu ve bu fikrin siyah-beyaz karşıtlığıyla yakından bağlantılı olduğunu ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
Throughout history, the thoughts and ideas of intersectionality and the search for identity have been problematic in a society where racism is deeply rooted. Although Britain and America are multicultural societies, racism constitutes a barrier for black immigrants, specifically for females. The chief goal of this dissertation is to examine the intersectional aspects of the hardships and challenging experiences of Black women by analyzing Zadie Smith's NW (2012), Swing Time (2016), and Bernardine Evaristo's Girl, Woman, Other (2019). To achieve this goal, the research pursues four objectives: to recognize how Smith and Evaristo represent issues of intersectionality from the perspective of Black women; to characterize the emerging topics of intersectionality in the selected novels; to explore the novelists' examinations of their characters' struggles to fit within a capitalistic patriarchy; and to examine the interconnectedness between oppression and intersectionality in the selected novels. The theory of intersectionality is used to determine the conceptual framework of this dissertation. Evaristo's writing relates to Zadie Smith's books, which detail the stories of young women of colour who share companionship in contemporary Europe. Focusing on the issues of racism, identity, and gender, this dissertation aims to explore the difficulties faced by black British females in England and America and the impact of living as marginalized immigrants on the notion of identity. To this end, the lives of the black female characters, specifically intersectional female protagonists. Furthermore, the characters are confronted with the harsh reality of the European countries, and they are unable to escape the racial prejudice against black people in white society. As the conclusion of this study reveals, the idea of belonging to British and American society is still complex and closely linked to the black-white binary.