İki farklı rakımdan elde edilen kestane (Castanea sativa Mill.) ballarının fizikokimyasal, antioksidan ve biyoaktif özelliklerinin belirlenmesi
Determination of physicochemical, antioxidant and bioactive properties of chestnut (Castanea sativa Mill.) honey obtained from two different altitudes
- Tez No: 928952
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ ALKAN, DOÇ. DR. MUTLU SÖNMEZ ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada Ordu ilinde farklı iki rakımda (Gülyalı ve Gürgentepe ilçeleri) üretilen kestane (Castanea sativa Mill.) balların fizikokimyasal, antioksidan ve biyoaktif özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Gülyalı ve Gürgentepe ilçelerinde kestane balı üretimi yapan iki şer farklı üreticiden temin edilen toplam 4 farklı kestane balı örneği analiz edilmiştir. Öncelikli olarak bal örneklerinin monofloral olup olmadığının tespit edilmesi için bal numuneleri ışık mikroskobu ile görüntülenmiş ve tüm örneklerinin monofloral yapıda olduğu tespit edilmiştir. Kestane ballarının prolin değerleri incelendiğinde, Gülyalı ilçesinden (deniz seviyesi) elde edilen kestane ballarının ortalama prolin değeri (647.10) Gürgentepe ilçesinden (yüksek rakım) elde edilen kestane ballarının prolin değerinden (304.85) daha yüksek bulunmuştur. Gülyalı ilçesinden elde edilen kestane ballarının diastaz aktivitesi (18.90), Gürgentepe ilçesinden elde edilen kestane ballarının diastaz aktivitesinden (12.22) daha yüksek saptanmış olup Gülyalı ve Gürgentepe ilçelerindeki kestane ballarının elektriksel iletkenlik değerleri sırasıyla 1.29 ve 0.5 mS/cm olarak belirlenmiştir. Gülyalı ilçesinden elde edilen bal örneklerinin toplam fenolik içerik değerleri, Gürgentepe ilçesinden elde edilen bal örneklerinin toplam fenolik içerik değerlerinden daha fazla bulunmuştur. DPPH radikalini süpürme yüzdeleri bakımından, Gülyalı ilçesinden elde edilen bal örneklerinin DPPH radikali süpürme yüzdeleri, Gürgentepe ilçesinden elde edilen bal örneklerinin DPPH radikali süpürme aktivitesinden daha yüksek olarak tespit edilmiştir. Aynı zamanda, B. cereusharicin de seyreltilmiş kestane balı örnekleri iyi inhibisyon etkileri göstermiş olup en yüksek inhibisyonM. luteus, L. monocytogenes, E. Fecalis, E. coli'nin patolojik bakterilerine ve S. Cerevisiae fungusuna karşı elde edilmiştir. Yine incelenen kestane ballı örneklerinin oldukça yüksek antioksidan aktiviteye sahip olduğu ve bal örneklerinin elektrokimyasal antioksidan aktivitesinin balın üretildiği rakımı ile doğrudan ilişkili olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the physicochemical, antioxidant and bioactive properties of chestnut (Castanea sativa Mill.) honey produced at two different altitudes (Gülyalı and Gürgentepe districts) in Ordu province. For this purpose, a total of 4 different chestnut honey samples obtained from two different chestnut honey producers in Gülyalı and Gürgentepe districts were analysed. Firstly, the honey samples were visualised by light microscopy to determine whether the honey samples were monofloral or not and it was determined that all samples were monofloral. When the proline values of chestnut honeys were analysed, the average proline value (647.10) of chestnut honeys obtained from Gülyalı district (sea level) was higher than the proline value (304.85) of chestnut honeys obtained from Gürgentepe district (high altitude). The diastase activity of chestnut honeys obtained from Gülyalı district (18.90) was higher than the diastase activity of chestnut honeys obtained from Gürgentepe district (12.22), and the electrical conductivity values of chestnut honeys obtained from Gülyalı and Gürgentepe districts were determined as 1.29 and 0.5 mS/cm, respectively. Total phenolic content values of honey samples obtained from Gülyalı district were found to be higher than total phenolic content values of honey samples obtained from Gürgentepe district. In terms of DPPH radical scavenging percentages, the DPPH radical scavenging percentages of honey samples obtained from Gülyalı district were found to be higher than the DPPH radical scavenging activity of honey samples obtained from Gürgentepe district. At the same time, except for B. cereus, diluted chestnut honey samples showed good inhibition effects, and the highest inhibition was obtained against pathological bacteria of M. luteus, L. monocytogenes, E. Fecalis, E. coli and S. Cerevisiae fungus. Again, it was determined that the examined chestnut honey samples had very high antioxidant activity and the electrochemical antioxidant activity of honey samples was not directly related to the altitude at which the honey was produced.