Gerçekçi iki nükleon etkileşmesinden Seyler-Blanchard etkin etkileşmesinin elde edilmesi
Obtaining the Seyler-Blanchard effective interaction from realistic two nucleon interaction
- Tez No: 928958
- Danışmanlar: PROF. DR. KAAN MANİSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, nükleer madde için Seyler-Blanchard etkin etkileşmesinin parametreleri, Urbana etkileşim potansiyeli ve Varyasyonel Monte Carlo yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen yeni parametreler kullanılarak nükleer maddenin nükleon başına düşen toplam enerjisinin yoğunlukla değişimi incelenmiştir. Nükleer maddenin doyma yoğunluğu ρ_0=0,16 fm^(-3) bulunmuştur, buna karşılık gelen fermi momentumu da k_F=1,33 fm^(-1) dir. Nükleer maddenin bağlanma enerjisi E(ρ_0 )=-15,975 MeV olarak elde edilmiştir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar, nükleer madde için literatürdeki çeşitli araştırmacılar tarafından elde edilen sonuçlarla ve deneysel değerlerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the parameters of Seyler-Blanchard effective interaction for nuclear matter are obtained by using the Urbana interaction potential and Variational Monte Carlo method. Using the obtained new parameters, the variation of total energy per nucleon of nuclear matter with density is investigated. Saturation density of nuclear matter is found as ρ_0=0,16 fm^(-3), corresponding to Fermi momentum k_F=1,33 fm^(-1). Binding energy of nuclear matter is obtained as E(ρ_0 )=-15,975 MeV. The results obtained in this study are compared with the results obtained by various researchers in the literature for nuclear matter and with experimental values.