Interpretable holistic manipulation strategies in household environments for task and motion planning
Ev ortamlarında görev ve hareket planlaması için açıklanabilir bütünsel manipülasyon stratejileri
  1. Tez No: 928962
  2. Yazar: ARDA SARP YENİCESU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH ÖZGÜR ÖĞÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Açıklanabilir Sorumluluk Paylaşımı (IRS), Görev ve Hareket Planlaması (TAMP) için ev ortamlarında planlama verimliliğini ve açıklanabilirliği artırmayı amaçlayan yeni bir sezgisel yaklaşım sunar. Bütüncül manipülasyon stratejilerinden yararlanan IRS, tepsi ve sürahi gibi insan yapımı alanlarda yaygın olarak kullanılan yardımcı nesneleri sistematik bir şekilde planlama sürecine dahil ederek görev yürütmeyi basitleştirir ve optimize eder. Bu sezgisel yaklaşım, Sorumluluk Paylaşımı (RS) kavramına dayanır; burada yardımcı nesneler, karmaşık görevleri yönetilebilir alt problemlere ayırarak robotik ajanlarla görev sorumluluklarını paylaşır. Bu ayrım, hem insan kullanım alışkanlıklarını yansıtmakta hem de robotların insan tasarımı alanlarda gezinmesini ve manipülasyon yapmasını daha etkili hale getirmektedir. Karar verme süreci için Optimize Edilmiş Kural Sentezi (ORS) entegrasyonu sayesinde IRS, yardımcı nesnelerin stratejik ve bağlama duyarlı bir şekilde kullanılmasını sağlar, böylece robotik planlamanın açıklanabilirliğini ve etkinliğini artırır. Servis, dağıtım ve el değiştirme gibi çeşitli ev görevlerinde yapılan deneyler, IRS'nin geleneksel yöntemlere kıyasla görev yürütme çabalarını önemli ölçüde azalttığını ve karar verme süreçlerini iyileştirdiğini göstermektedir. Bu yaklaşım, insan ilhamlı stratejilerle uyumlu olup, ev ortamlarının dinamik karmaşıklıklarına uyarlanabilir ölçeklenebilir bir çerçeve sunar.
Özet (Çeviri)
Interpretable Responsibility Sharing (IRS) introduces a novel heuristic for Task and Motion Planning (TAMP), leveraging holistic manipulation strategies to enhance planning efficiency and interpretability in household environments. By systematically incorporating auxiliary objects such as trays and pitchers—common in human-constructed spaces—IRS simplifies and optimizes task execution. The heuristic is based on the concept of Responsibility Sharing (RS), where auxiliary objects share task responsibilities with robotic agents, dividing complex tasks into manageable sub-problems. This division not only mirrors human usage patterns but also aids robots in navigating and manipulating within human-designed spaces more effectively. By integrating Optimized Rule Synthesis (ORS) for decision-making, IRS ensures that the use of auxiliary objects is both strategic and context-aware, enhancing the interpretability and effectiveness of robotic planning. Experiments across diverse household tasks, including serving, pouring, and handover, demonstrate that IRS significantly outperforms traditional methods, reducing effort in task execution and improving decision-making. This approach aligns with human-inspired strategies while offering a scalable framework adaptable to the dynamic complexities of household environments.