Orantılı Caputo Fabrizio ve orantılı Atangana Baleanu türevli kesirli türevlerin analizi
Analysis of fractional derivatives with proportional Caputo Fabrizio and proportional Atangana Baleanu derivatives
  1. Tez No: 928963
  2. Yazar: MESUT AVCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Caputo Fabrizio kesirli türevi ve Atangana Baleanu kesirli türevlerden hareketle yeni ve orjinal bir çalışma olan Sabit Orantılı Caputo Fabrizio ve Sabit Orantılı Atangana Baleanu kesirli türev üzerinde çalışmalarımızı yaptık. Bilinen bazı fonksiyonların kesirli türevlerinden Caputo Fabrizio türev analizi ve Atangana Baleanu türevleri ile elde edilebilen orantılı kesirli türevle ilgili yeni çözümler üzerinde çalışılmıştır. Orantılı Caputo Fabrizio kesirli türev analizine ek olarak Orantılı Atangana Baleanu türevinin literatürde bulunan L-1 dönüşümüne uygulamasının sonucunda yeni ve orjinal sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Based on the Caputo-Fabrizio fractional derivative and the Atangana-Baleanu fractional derivatives, we have conducted studies on the Proportional Caputo-Fabrizio and Proportional Atangana-Baleanu fractional derivatives, which constitute a new and original work. New solutions related to the proportional fractional derivative, which can be obtained through Caputo-Fabrizio derivative analysis and Atangana-Baleanu derivatives, have been explored for the fractional derivatives of certain well-known functions. In addition to the analysis of the Proportional Caputo-Fabrizio fractional derivative, the application of the Proportional Atangana-Baleanu derivative to the L-1 transform found in the literature has led to new and original results.