Sosyal medya uygulamalarının 'Uyaran ve uyarıcı' etkisiyle gösteri toplumuna olan etkileri
The effects of social media applications on the performance society with the 'Stimulant and warning' effect
  1. Tez No: 928965
  2. Yazar: CANER ÖĞÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Sosyal medya uygulamalarının sürekli güncellenen yapısı, toplum üzerinde uyarıcı etkiler açısından bir tehdit oluşturmaktadır. Sosyal medya uygulamalarının ortaya çıktığı ilk dönemlerde içerik üreticileri tarafından oluşturulan içerikler bilgilendirme amacı taşırken, zamanla bu içerikler bir tür uyaran ve uyarıcılara tepki verme ilişkisine evrilmiştir. Bu çalışma, değişen ve kendi içerisinde sürekli bir güncelleme halinde olan sosyal medya uygulamalarının hedef kitlesi ve toplum içerisindeki uyarıcı etkilerini vurgulamaktadır. Araştırma içerisinde örnek olay incelemeleriyle ele alınan video ve görseller, sosyal medya uygulamalarında içerik üreticilerinin bilgilendirme içeriklerinin zaman içerisinde değişerek bireylerin yaşamlarının bir tür kusursuzluk izlenimine, hayranlık uyandıracak kişiliklere ve görsellere doğru evrildiği gösterilmektedir. Bu sürecin daha çok uyarıcı etmenler sayesinde olduğu öne sürülmüş, çalışma içerisinde seçilen örnek olay incelemeleri ile çalışma desteklenmiştir. Instagram, YouTube, TikTok gibi çeşitli sosyal medya uygulamalarını kapsayan çalışma, bu platformlarda üretilen içeriklerin uyaran ve uyarıcı ilişkisini ortaya koymaktadır. Araştırma, uyaran kavramı ile genişleyen sosyal medya dünyasının metalaşmış çerçevesini, uyaran ve uyarıcı kavramları ile incelemektedir. Tanıtılan nesnelerden, mekânlara, oluşturulan yemek videolarından, savaş videolarına, sınır tanımayan görsel şovlara kadar çeşitli konularda ele alınan video paylaşımlarının incelendiği araştırma, uyaran ve uyarıcı etkisiyle toplumdan bireye olan etkilerinin nasıl yansıdığını konu fark etmeksizin bir pazar alanına dönüştüğü ele alınmıştır. Bu çalışma sosyal medyanın değişimini ve toplumsal etkilerini uyaran ve uyarıcı etkileri üzerinden gözlemleyerek, dijital platformların içerik üretim ve tüketim dinamiklerine yeni bir bakış açısı getirmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The constantly updated structure of social media applications poses a threat in terms of stimulating effects on society. While the content created by content producers in the early days of social media applications had the purpose of informing, over time, these contents have evolved into a kind of stimulus and response to stimuli relationship. This study emphasizes the stimulating effects of social media applications, which are constantly changing and constantly updating, on the target audience and society. The videos and visuals examined with case studies in the research show that the informative content of content producers in social media applications has changed over time and individuals' lives have evolved towards a kind of flawlessness impression, admirable personalities and visuals. It has been suggested that this process is mostly due to stimulating factors, and the study has been supported with the case studies selected in the study. The study, which covers various social media applications such as Instagram, YouTube, TikTok, reveals the stimulating and stimulating relationship of the content produced on these platforms. The research examines the commodified framework of the expanding social media world with the concept of stimulus, with the concepts of stimulus and stimulator. The research, which examined video sharing on various topics from promoted objects to places, from created food videos to war videos, and visual shows that know no bounds, addressed how the effects of the society on the individual are reflected with their stimulating and stimulating effects and how they have turned into a market area regardless of the subject. This study aims to bring a new perspective to the content production and consumption dynamics of digital platforms by observing the change of social media and its social effects through its stimulating and stimulating effects.