Gümrük müşavirlerinin değerlendirmelerine göre bölgesel kriz ve gerilimlerin dış ticarete etkisi
The impact of regional crises and tensions on foreign trade according to customs consultants' assessments
- Tez No: 928969
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAZAR DÖRDÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmanın amacı, bölgesel krizlerin dış ticarete etkilerini, gümrük müşavirlerinin gözlemleri ve değerlendirmeleri doğrultusunda incelenmesidir. Gümrük müşavirleri, dış ticaretin önemli bir aktörü olarak, ticaretin düzenlenmesinde ve gümrük işlemlerinin yerine getirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Çalışma, Kasım ve Aralık 2024 döneminde İstanbul ilinde faaliyet gösteren gümrük müşavirlerinin katılımıyla, yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla sürdürülmüştür. Görüşmelerde elde edilen veriler, içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, gümrük müşavirleri kriz dönemlerinde, dış ticaretin devamlılığını sağlamak için stratejik yönlendirmeler yapmakta, güncel mevzuat takibini yürütmekte ve çözüm geliştirme konusunda aktif bir rol üstlenmektedirler. Krizlerin etkisiyle ticaretin seyrinde yaşanan aksaklıkları telafi etmek amacıyla, gümrük müşavirleri alternatif çözüm yolları sunmakta, mükellefler için danışmanlık hizmeti vermektedirler. Ancak, politika yapıcıların, gümrük müşavirlerinin deneyimlerinden ve önerilerinden yeterince faydalanmadığı görülmüştür. Kriz dönemlerinde müşavirlerin katkıları, yalnızca ticaretin düzenlenmesinde değil, aynı zamanda mevcut krizlerin etkilerinin hafifletilmesinde de büyük önem taşımaktadır. Bir diğer bulgu ise, kriz dönemlerinde gümrük müşavirlerinin iş yüklerinin arttığıdır. Bu artış, yalnızca dış ticaretin olumsuz etkilerini yönetmekle sınırlı kalmayıp, aynı zamanda mükelleflerin, krizden kaynaklanan zorluklarla başa çıkabilmek adına müşavirlere çeşitli taleplerde bulunmalarına yol açmaktadır. Sonuç olarak, bölgesel krizler ve dış ticaretin işleyişine dair süreçlerde, gümrük müşavirlerinin uzmanlıklarından, yönlendirmelerinden ve politika önerilerinden yeterince yararlanılmadığı tespit edilmiştir. Bu durum, hem kriz dönemlerinde dış ticaretin daha etkin bir şekilde yönetilebilmesi hem de uzun vadede uluslararası ticaretin sürdürülebilirliği için gümrük müşavirlerinin rolünün güçlendirilmesi gerektiğini göstermektedir. Politika yapıcıların, gümrük müşavirlerinin deneyimlerinden faydalanmak için daha proaktif bir yaklaşım benimsemeleri, dış ticaretin verimliliğini artırma ve krizlere karşı dayanıklılığı güçlendirme adına kritik bir önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of regional crises on foreign trade based on the observations and assessments of customs consultants. As significant actors in foreign trade, customs consultants play a crucial role in regulating trade and managing customs procedures. The study was conducted through semi-structured interviews with customs consultants operating in Istanbul during the period of November and December 2024. The data obtained from the interviews were analyzed using content analysis. According to the research findings, customs consultants take on a strategic role during crisis periods to ensure the continuity of foreign trade. They actively monitor current regulations, offer strategic guidance, and develop solutions to mitigate disruptions in trade caused by crises. To compensate for the disruptions in trade caused by the crises, customs consultants provide alternative solutions and offer consultancy services to taxpayers. However, it was found that policymakers do not adequately benefit from the experiences and recommendations of customs consultants. The contributions of customs consultants during crisis periods are of great importance not only in regulating trade but also in mitigating the effects of the crises. Another finding is that the workload of customs consultants increases during crises. This increase in workload is not limited to managing the negative effects on foreign trade but also leads to various demands from taxpayers, who seek help from consultants to cope with the challenges arising from the crises. As a result, it has been identified that customs consultants' expertise, guidance, and policy recommendations are not sufficiently utilized in the processes related to regional crises and the functioning of foreign trade. This situation indicates the need to strengthen the role of customs consultants to manage foreign trade more effectively during crisis periods and to ensure the long-term sustainability of international trade. Policymakers adopting a more proactive approach to benefiting from the experiences of customs consultants is critical for improving the efficiency of foreign trade and strengthening resilience against crises.