Dijital eğitim araçlarının 4. sınıf öğrencilerinin matematik dersine ilişkin kaygılarına ve tutumlarına etkisi
The effect of digital education tools for 4th grade student's attitudes to maths lesson and their anxieties
  1. Tez No: 928970
  2. Yazar: CEMİLE KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAYIM AKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmada, dijital eğitim araçlarının 4. sınıf öğrencilerinin matematik dersine yönelik tutumları ve matematik kaygısı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu deneysel model kullanılmış ve çalışma, bir devlet okulundaki 4. sınıf öğrencileri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Deney grubunda matematik dersi, dijital eğitim araçlarıyla desteklenmiş bir öğretim süreciyle işlenirken, kontrol grubu geleneksel yöntemlerle eğitime devam etmiştir. Bulgular, dijital araçların matematiğe yönelik tutumda ve öz güven düzeyinde anlamlı bir fark yaratmadığını; ancak mutluluk, güdüleme ve değer algısı açısından deney grubu lehine bazı farklılıklar bulunduğunu ortaya koymuştur. Öte yandan, deney grubundaki matematik kaygısının kontrol grubuna kıyasla arttığı tespit edilmiştir. Sonuçlar, dijital araçların etkisinin uygulama biçimi, öğretim süresi ve öğrencilerin bireysel özellikleri gibi değişkenlere bağlı olarak farklılık gösterebileceğini göstermiştir. Bu bulgular doğrultusunda, dijital araçların etkili kullanımı ve bu araçların öğretim süreçlerine entegrasyonu için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of digital educational tools on 4th-grade students' attitudes towards mathematics, happiness and motivation, self-confidence, value perception, and math anxiety. The research employed a pretest-posttest control group experimental design and was conducted with 4th-grade students in a public school. In the experimental group, mathematics lessons were supported by digital educational tools, while the control group continued with traditional teaching methods. The findings revealed no significant difference in attitudes towards mathematics or self-confidence between the groups. However, the experimental group exhibited higher levels of happiness, motivation, and value perception compared to the control group. Conversely, math anxiety was found to increase in the experimental group compared to the control group. The results indicate that the effects of digital tools vary depending on factors such as implementation methods, duration, and students' individual characteristics. Based on these findings, recommendations were made for the effective use and integration of digital tools in teaching processes