Türkçe ağaçbankaları arasındaki anotasyon farkları/stilleri üzerine
On the annotation differences/styles between Turkish treebanks
- Tez No: 928980
- Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY TANER YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Dilbilim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Linguistics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezin amacı, Evrensel Bağımlılıklar tarafından kabul edilen Türkçe ağaç bankaları için ağaç bankaları arasındaki farkları tespit etmek, kök seçimi ve özellik etiketlemesi gibi kelime düzeyindeki işlemlerde değişiklikler yaparak iyileştirmeyi gözlemlemek ve Türkçe ağaç bankaları için bir işaretleme standardı oluşturan bir çalışma sunmaktır. Bu tez çalışmasında, ağaç bankaları arasındaki işaretleme farklılıklarını ortaya çıkarmak için deneysel işlemler uygulanmıştır. Bu deneysel işlemler, şu anda bu ağaç bankalarında bulunan bölünmüş kelimeleri birleştirerek ve ağaç bankalarının dilbilgisi yapılarını anlamak için morfolojik analizlerini yapmak, ağaç bankalarındaki kelime kök seçimlerini analiz ederek farklılıkları belirlemek ve kelime kelime özellik karşılaştırmaları yaparak veri kümeleri arasındaki özellik işaretleme farklılıklarını belirlemektir. Veri kümeleri arasındaki farklılıkların gözlemlenmesiyle Türkçe ağaç bankaları arasındaki işaretleme farklılıklarının azaltılacağını, Türkçe ağaç bankalarında daha kararlı ve dilbilgisi açısından daha doğru kökler ve özellikler işaretleneceğini ve Türkçe için ağaç bankası işaretleme standartları oluşturmak için temel bir kaynak oluşturulacağını umuyoruz.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to detect differences between treebanks for Turkish treebanks accepted by Universal Dependencies, to observe the improvement by making changes in word-level operations such as stem selection and feature labeling, and to present a study that creates an annotation standard for Turkish treebanks. In this study, experimental operations were implemented to reveal the annotation differences between treebanks. These operations are concatenating the splitted words currently available in Turkish treebanks and performing their morphological analysis to understand a grammatical structures of treebanks, determining differences by analyzing word root choices in these treebanks, and determining feature annotation differences between treebanks by making feature comparisons at word by word. We hope the observation on differences between treebanks will reduce the annotation differences between Turkish treebanks, let to obtain more stable and grammatically more accurate roots and features in Turkish treebanks and will be a base study and resource for creating treebank annotation standards for Turkish.