Tip 2 diyabetli kadın hastalarda serum magnezyum düzeyi ile cinsel fonksiyonlar arasındaki ilişki
The relationship between serum magnesium levels and sexual function in female patients with type 2 diabetes
  1. Tez No: 928981
  2. Yazar: SEHER KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ÖZGÜR KEŞKEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tip 2 diyabetin görülme sıklığı hızla artmakta ve kontrol edilemeyen kronik hiperglisemi ciddi komplikasyonlara yol açmaktadır. Cinsel işlev bozukluğu karmaşık bir patogenezi olan diyabetin yaygın fakat ihmal edilen komplikasyonlarından biridir. Magnezyum, glukoz homeostazisinde ve insülin duyarlılığında rol oynayan önemli bir hücre içi katyon olup tip 2 diyabetli hastalarda seviyelerinin düşük olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada tip 2 diyabetli kadın hastalarda serum magnezyum düzeyleri ile cinsel işlev bozukluğu arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Kesitsel olarak planlanan bu çalışmaya 167 tip 2 diyabetli ve 168 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 335 kadın dahil edildi. Serum magnezyum seviyeleri ölçüldü ve kadın cinsel işlev fonksiyon indeksi puanları hesaplandı. Cinsel işlev bozukluğunu değerlendirmek için kadın cinsel işlev indeksinin Türkçe versiyonu kullanıldı. Magnezyum düzeyleri ile kadın cinsel işlev fonksiyon indeksi skoru arasındaki ilişki araştırıldı.
Özet (Çeviri)
The incidence of diabetes mellitus is rapidly increasing and uncontrolled chronic hyperglycemia leads to severe complications. Sexual dysfunction is one of the common but neglected complication of diabetes with a complex pathogenesis. Magnesium is an essential intracellular cation that plays an important role in glucose homeostasis and insulin sensitivity. Low serum concentrations of magnesium were shown in patients with type 2 diabetes. This study aimed to investigate the association between serum magnesium levels and sexual dysfunction in female patients with type 2 diabetes. A total of 335 individuals, consisting of 167 women with type 2 diabetes and 168 healthy controls were enrolled in this cross-sectional study. Magnesium levels were measured and the female sex function index scores were calculated. The Turkish version of the female sex function index was used to assess sexual dysfunction. The association between the female sex function index score and magnesium levels was investigated.