COVİD-19 pandemisi sebebiyle bankacılık işlemlerindeki değişiminin grafik analizi ile incelenmesi
Examination of the change in banking transactions due to the COVID-19 pandemic by graphic analysis
  1. Tez No: 727702
  2. Yazar: NİLAY AKKOYUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Tüm dünyayı etkileyen Covid-19 pandemisi, 2020 yılının Mart ayı itibari ile Türkiye'yi de aktif olarak etkisi altına almıştır. Covid-19 pandemisinin birçok farklı sektörün yanısıra bankacılık sektörü üzerinde de önemli etkileri olmuştur. Bu çalışmada, Covid-19 pandemisi öncesi ve pandemi süreci devam ederken, Türkiye'deki bankacılık sektörüne ait veriler karşılaştırmalı grafik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Bu amaçla, Türkiye'de faaliyet gösteren kamu bankaları, yerli sermayeli özel bankalar, yabancı sermayeli özel bankalar ve katılım bankalarındaki, pandemi öncesindeki yıllarda ve pandeminin ülkemizde de etkilerini göstermeye başladığı dönemden başlamak üzere pandemi süresince, bankacılık sektörüne ait veriler, grafik haline getirilerek analiz edilmiştir. Çalışmada incelenen kredi kartı, tasarruf mevduatı, altın mevduatı, tüketici kredisi konut kredisi, taşıt kredisi, ticari ve KOBİ kredileri, dijital bankacılık parametrelerinden oluşan veriler çeşitli grafikler ile görselleştirilmiştir. Standart grafik gösterimleri dışında farklı grafiklerin kullanılmasının, grafik ile sunum açısından bakış açısını genişletmeye katkısı bulunacaktır. Aynı parametrelere ait farklı türde grafiklere yer verilmiş olup, bu grafiklerin sözkonusu verilere ait farklı özellikleri ön plana çıkardığına ve bu grafiklerin avantajlarına değinilmiştir. Bu çalışma; yoğun ve karmaşık verilerin basit, anlaşılır ve görsel açıdan dikkat çekici olacak şekilde; bu verilerin grafiklere aktarılarak tek değişkenli ve çok değişkenli grafikler aracılığıyla sunulmasını amaçlamaktadır. Güneş ışığı grafiği, Radyal Ağaç (Işın) grafiği, Polar grafik, Paralel Set grafiği gibi 17 farklı grafik türü ile ilgili grafik özelliklerine değinilmiştir. Grafiklerin çizim aşamalarına da tezde yer verilmesi, kullanacak kişi için kolaylık sağlayacak önemli bir kılavuz niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
One of the most important areas affected by the Covid-19 pandemic, which started to affect Turkey actively as of March 2020, has been the banking sector. In this study, before and during the Covid-19 pandemic, consumer behavior was analyzed with graphics in terms of the banking sector in Turkey. For this purpose, the data of the banking sector in public banks, private banks with domestic capital, private banks with foreign capital and participation banks operating in Turkey were analyzed by graphing in the years before the pandemic and during the pandemic, starting from the period when the pandemic started to show its effects in our country as well. Various graphics consisting of credit cards, savings deposits, gold deposits, consumer loans, housing loans, vehicle loans, commercial and SME loans, digital banking parameters examined in the study and the use of different graphics other than standard graphic representations will contribute to broadening the perspective in terms of graphics and presentation. Different types of graphs belonging to the same parameters are included and these graphs highlight the different features of the data in question and the advantages of the graphs are mentioned. This work: in such a way that dense and complex data is simple, understandable and visually striking; It aims to transfer these data to graphs and present them through univariate and multivariate graphs. Graphic features related to 17 different graphic types such as Sunlight graph, Radial Tree (Ray) graph, Polar graph, Parallel Set graph are mentioned. Including the drawing stages of the graphics in the thesis is an important guide that will provide convenience for the person who will use it.