Rusle modelinin Mersin ili için uygulanması
Application of rusle model for Mersin province
  1. Tez No: 928982
  2. Yazar: ELİF KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LÜTFİYE KUŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Toprağın organik madde içeriği bakımından zengin üst tabakasının taşınarak yok olmasına sebep olan erozyon dünyada tedbir alınması gereken büyük bir problemdir. Erozyon sonucu topraklar verimsizleşmekte, su kaynakları kirlenmekte, köyden kente göçler başlamakta ve bu da beraberinde çarpık kentleşmeyi getirmektedir. Tüm bu sorunlar erozyonun önlenmesi ya da etkisinin azaltılması çalışmalarına duyulan ihtiyacı desteklemektedir. Mersin, verimli tarım arazileri, gelişmiş sulama olanakları ve liman altyapısıyla, hem yerel hem de uluslararası tarım ticaretinde önemli bir stratejik rol üstlenmektedir. Ancak tarım arazilerinde yaşanan erozyon, toprak verimliliğinin düşmesi, bitki gelişim koşullarının olumsuz etkilenmesi ve tarımsal üretimin sürdürülebilirliğinin tehlikeye girmesi gibi ciddi sorunlara yol açmaktadır. Bu bağlamda Mersin il sınırları içinde erozyon potansiyelini belirlemek ve kritik risk bölgelerini tespit etmek büyük önem arz etmektedir. Gelişen teknoloji ile beraber erozyon riskinin ve büyüklüğünün hesaplanmasında CBS ve uzaktan algılama teknikleri yardımıyla erozyon risk analizleri ve modelleri uygulanmaktadır. Bu çalışma, Mersin ili ve ilçelerinde RUSLE modeli kullanılarak erozyon riskinin tahmini, hesaplanması ve haritalanması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucu elde edilen haritalar incelendiğinde erozyon riskinin eğimin artması ile paralellik gösterdiği tespit edilmiştir. Erozyon riskinin yüksek olduğu alanlarda gerekli tedbirler alınmalı, özellikle tarım alanlarındaki erozyon riskine karşı mücadele çalışmalarına başlanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Erosion, which causes the removal and destruction of the upper layer of the soil rich in organic matter, is a major problem that needs to be taken into consideration in the world. As a result of erosion, soils become infertile, water resources are polluted, migration from villages to cities begins, and this brings about unplanned urbanization. All these problems support the need for studies to prevent erosion or reduce its effects. Mersin, with its fertile agricultural lands, developed irrigation facilities and port infrastructure, plays an important strategic role in both local and international agricultural trade. However, erosion in agricultural lands leads to serious problems such as decreasing soil fertility, negatively affecting plant growth conditions and endangering the sustainability of agricultural production. In this context, determining the erosion potential within the borders of Mersin province and identifying critical risk areas is of great importance. With the developing technology, erosion risk analyses and models are applied with the help of GIS and remote sensing techniques in calculating erosion risk and magnitude. This study was carried out in order to estimate, calculate and map erosion risk using the RUSLE model in Mersin province and its districts. When the maps obtained as a result of the study were examined, it was determined that the erosion risk was parallel to the increase in slope. Necessary measures should be taken in areas where the erosion risk is high, and especially efforts to combat erosion risk in agricultural areas should be initiated.