Öğretmen adaylarının bireysel yenilikçilik düzeyleri ve yapay zekaya yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between individual innovation profiles of teacher candidates and their attitudes towards artifical intelligence
- Tez No: 928996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK KIŞLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, öğretmen adaylarının bireysel yenilikçilik düzeyleri ve yapay zekaya yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, özellikle öğretmen adaylarının yenilikçilik düzeylerinin yapay zekaya yönelik tutumları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını araştırmaya odaklanmaktadır. Aynı zamanda, öğretmen adaylarının demografik özelliklerinin, bireysel yenilikçilik düzeyleri ve yapay zekaya yönelik tutumları üzerinde herhangi bir farklılaşmaya yol açıp açmadığı da incelendi. Yapılan araştırma kapsamında; Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğrenim gören öğretmen adaylarının bireysel yenilikçilik özellikleri ve yapay zekaya yönelik tutumları çeşitli değişkenler (cinsiyet, yaş grubu, okudukları bölüm, sınıf düzeyleri, genel not ortalamaları, yapay zeka hakkında araştırma yapma durumları ve günlük internet kullanım süreleri) ile olan ilişkisi incelenmiş, ardından öğretmen adaylarının bireysel yenilikçilik düzeylerinin yapay zekaya olan tutumlarına olan etkisi incelendi. Bu araştırmada, öğretmen adaylarının bireysel yenilikçilik düzeyleri ile yapay zekaya yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Örneklemimizde bulunan 459 öğretmen adaylarından veriler elektronik form aracılığı ile toplanmış ve incelenmiştir. Verilerin toplanmasında Kılıçer ve Odabaşı, (2010) tarafından uyarlanmış Bireysel Yenilikçilik Ölçeği ve Schepman ve Rodway, (2020) tarafından geliştirilmiş, Türkçe'ye Kaya ve arkadaşları (2022) tarafından uyarlanan Yapay Zeka Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda öğretmen adaylarının bireysel yenilikçilik profilleri ile cinsiyet, yaş, günlük internette geçirdikleri süre değişkenlerinde anlamlı farklılık bulunmazken, sınıf düzeyleri, genel not ortalamaları, yapay zeka hakkında araştırma yapma durumları arasında istatistiksel olarak ilişki bulunmuştur. Yapay zekaya yönelik tutumları için ise cinsiyet, okudukları bölüm, sınıf düzeyleri, genel not ortalamaları, yapay zeka hakkında araştırma yapma durumları ve internette geçirdikleri süre için anlamlı farklılıklar bulunurken yaş değişkeni için istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır. Öğretmen adaylarının bireysel yenilikçilik düzeylerinin, yapay zekaya yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi incelemek üzere Korelasyon analizi yapılmış ve istatistiksel olarak anlamlı düzeyde olmayan pozitif yönde çok zayıf bir ilişki olduğu saptanmıştır
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between teacher candidates' individual innovativeness levels and their attitudes towards artificial intelligence. In particular, it focuses on whether there is a significant relationship between teacher candidates' innovativeness levels and their attitudes towards artificial intelligence. At the same time, it investigates whether teacher candidates' demographic characteristics lead to any differences in their individual innovativeness levels and attitudes towards artificial intelligence. Within the scope of the research, teacher candidates studying at Ege University Faculty of Education were surveyed to determine the relationship between their individual innovativeness characteristics and their attitudes towards artificial intelligence with respect to various variables (gender, age group, department, grade level, grade point average, research on artificial intelligence, and daily internet usage time). Subsequently, the effect of teacher candidates' individual innovativeness levels on their attitudes towards artificial intelligence was examined. A relational survey model was employed to analyze the relationship between teacher candidates' individual innovativeness levels and their attitudes towards artificial intelligence. Data were collected from 459 teacher candidates through an electronic form. The Individual Innovativeness Scale adapted by Kılıçer and Odabaşı (2010) and the Artificial Intelligence Attitude Scale developed by Schepman and Rodway (2020) and adapted into Turkish by Kaya et al. (2022) were used as data collection instruments. As a result of the analyses, no significant differences were found between teacher candidates' individual innovativeness profiles and gender, age, or daily internet usage time. However, a statistically significant relationship was observed for grade levels, grade point averages, and research on artificial intelligence. Regarding attitudes towards artificial intelligence, significant differences emerged in terms of gender, department, grade levels, grade point averages, research on artificial intelligence, and daily internet usage time, whereas no statistically significant difference was found for the age variable. Finally, a correlation analysis revealed a very weak positive relationship—one that was not statistically significant—between teacher candidates' individual innovativeness levels and their attitudes towards artificial intelligence.